Trápilo ich, ako technológie ničia medziľudské vzťahy. Vlastným projektom to chcú napraviť
Študentky Fakulty psychológie PEVŠ, Vasilija Jovanovič a Rebeka Farkašová, mali nápad, ako eliminovať závislosť na mobilných telefónoch a sociálnych sieťach. Projektom E-detox chcú docieliť, aby sa ľudia navzájom znova začali rozprávať. Výsledkom je trojdňový „offline“ pobyt v prírode.
Ako prišla pôvodná idea pustiť sa do vlastného projektu?
Všimli sme si, že čoraz viac ľudí je závislých na elektronických zariadeniach. A to nehovoríme len o generácii mladých. Dnes deti radšej uprednostnia hru na počítači pred klasickou zábavou s rovesníkmi. Partia priateľov v kaviarni radšej horúčkovito sleduje displej svojho smartfónu, ako by sa mala spolu rozprávať. Párik na rande nerieši svoj vzťah, ale to, akú fotku zverejní na sociálnych sieťach. A toto nás trápi. Rozmýšľali sme, čo s tým vieme urobiť? A či vôbec dokážeme zmeniť návyky ľudí. Lebo v prvom rade si oni musia uvedomiť, že niečo nie je v poriadku a že to musia zmeniť.
Čo je podstatou projektu E-detox?
Chceme, aby sa ľudia opäť začali rozprávať. Aby sa začali počúvať, vnímať, cítiť… Aby elektronické zariadenia človeka neizolovali, ale spájali s inými. A to sa dá, paradoxne, až vtedy, keď ich vypneme. Nie natrvalo, stačí na chvíľu. Je nám jasné, že v dnešnej dobe sa nedá žiť úplne „offline“, ale vieme ľudí naučiť, ako obmedziť využívanie moderných technológií, aby ušetrili čas a ten potom zmysluplne využili. Napríklad aj na komunikáciu „face to face“, na zábavu s deťmi či priateľmi, na stretávanie sa s blízkymi. Na také úplne obyčajné veci, ktoré už pomaly vymiznú z našich životov.
Aké boli prvé kroky? Čo všetko ste museli spraviť, keď ste sa rozhodli pustiť sa do práce?
Najskôr sme si urobili prieskum trhu na Slovensku a v Česku. Zistili sme, že workshopy alebo teambuildingy s touto tematikou nikto neorganizuje. A pritom tu existuje veľký problém, ktorý všetci vnímame, ale nikto ho nerieši. Naopak v USA či Anglicku je o edetox obrovský záujem, dokonca sú natakéto pobyty poradovníky. Veľkú pomoc a podporu nám v začiatkoch poskytli v Národnom podnikateľskom centrev Bratislave, kde sa im náš projekt veľmi zapáčil. Získali sme zadarmo 20 konzultačných hodín s lektorom, ktorý nám dal cenné rady pri rozbehu podnikania. Zúčastnili sme sa aj workshopov, kde sme sa veľa naučili o svete biznisu.
Koľko vás je v tíme?
Na tomto nápade pracujem so spolužiačkou Rebekou Farkašovou. Máme rovnaký názor na problematiku závislosti na elektronických zariadeniach a hlavne motiváciu, niečo s tým urobiť.
Máte investora alebo vám niekto podal pomocnú ruku?
Vďaka tomu, že študujeme, máme kopec výhod pre začínajúcich podnikateľov. Ale veľmi nám pomáha rodina a priatelia. Napríklad môj otec nám poskytne priestor svojho penziónu, kde budeme teambuldingy organizovať. Mama je novinárka a pomáha nám s textami aj marketingom. Brat sa vyzná v počítačoch, tak nám vytvoril webovú stránku, bratranec vymyslel logo a tak ďalej.
Ako má vyzerať výsledok vašej práce? Čo všetko môže človek zažiť počas tých troch dní v prírode?
Program, ktorým vyplníme čas strávený bez elektronických zariadení, je zostavený zovzdelávacích aj zábavných aktivít v exteriéri aj interiéri. Nebudú chýbať prednášky skúsenej psychologičky, ktorá sa tejto problematike venuje niekoľko rokov. Súčasťou aktivít budú aj jogové cvičenia, masáže, kreatívne dielne, čo prispeje k efektívnejšiemu zrelaxovaniu účastníkov teambulidingu. Sme presvedčené o tom, že po jeho absolvovaní sa výrazne zlepšia komunikačné zručnosti, timemanagement, kreatívne myslenie ľudí, ba dokonca dôjde k utuženiu tímu a rozšíreniu vedomostí. Veďzrelaxovaná myseľ zaručí, že človek bude oveľa väčším prínosom pre svojho zamestnávateľa aj blízkych ako vystresovaný jedinec bez iskry a kreativity.
Ako vy osobne vnímate „odpojenie“ sa od okolitého sveta?
Je to výborné! Aj my sme si vyskúšali edetox, aby sme zistili, aký vplyv má „odpojenie sa“ od virtuálneho sveta a poviem vám, bola to bomba! Kým sme boli „off“, veľa sme čítali, rozprávali sa, chodili na prechádzky a hrali spoločenské hry. Samozrejme, spočiatku nás to mykalo, len chvíľu sa mrknúť, čo je nové na sociálnych sieťach alebo si pozrieť obľúbený televízny program. Ale premohli sme sa. Bolo zaujímavé zistiť, koľko máme zrazu voľného času. Aj úplne obyčajný moment pri kávičke v kaviarni sme si vychutnali intenzívnejšie než inokedy.
Prečo je to dôležité?
Lebo sa vytráca to ľudské v nás. Prestávame komunikovať a rozmýšľať vlastnou hlavou. Stávamesa robotmi a sluhami technológií, ktoré mali slúžiť nám. Na Slovensku je pre marketingových pracovníkov a obchodníkov dôležitejšie zaoberať sa tým, ako čo najrýchlejšie predať nový smartphone s čo najdlhšou výdržou batérie alebo balamutiť detskú myseľ „coolovými“ hrami na tablet, ako by sa mali zamýšľať nad tým, kam to všetko speje?
Založiť a starať sa o fungujúcu spoločnosť nie je jednoduché, dá sa to skĺbiť so štúdiom?
Nie, jednoduché to teda nie je, no vďaka možnosti individuálneho štúdia sme sa do tohto projektu vedeli pustiť naplno, za čo sme veľmi vďačné.
Pomohlo vám štúdium psychológie v realizácii tohto plánu?
Bez predmetov, ktoré sme počas štúdia na PEVŠ absolvovali, by sme sa do podobného projektu nikdy nepustili. Vďaka teoretickým i praktickým skúsenostiam zo školy bola naša východisková pozícia oveľa jednoduchšie ako pre iných. Vždy sme chceli pracovať s ľuďmi a teraz sa nám postupne začína náš sen plniť.
<<< Späť