,,Naším cieľom nie je učiť študentov zákony naspamäť, ale používať ich v praxi.“- prof. Jozef Záhora
Odborník na trestné právo a kriminalistiku, prof. JUDr. Jozef Záhora, PhD. vedie budúcich právnikov k spoznaniu zákonov týkajúcich sa ochrany spoločnosti. Pociťuje, že sa v našej spoločnosti vytráca čestnosť. Správneho právnika teda charakterizuje ako osobu, ktorá by mala byť v prvom rade čestná a nemala by povyšovať osobné a individuálne záujmy nad záujmy právne alebo celospoločenské. Čo spadá do odvetvia trestného práva a čomu sa odborník trestného práva venuje mimo akademickej pôdy sa dozviete v tomto rozhovore.
R: Prečo ste sa vo svojom živote rozhodli zaoberať sa právom a podľa čoho sa má študent právo rozhodnúť, čo chce študovať?
Z: To je zložitá otázka, prečo som sa rozhodol ísť cestou právom. Asi tie moje životné cesty sú trošku kľukaté a predtým než som sa začal venovať právu som vyskúšal viacero povolaní. K tomu trestnému právu som sa dostal cez funkciu policajta a potom som sa následne začal venovať a špecializovať na trestné právo. Nedá sa nejakým spôsobom povedať, že človek mladý, ktorý má 18 alebo 20 rokov vie, že sa bude alebo nebude venovať trestnému právu. Možno to znie trošku ironicky, ale ak študent na skúške niečo nevie alebo nie je úspešný, tak sa mi dušuje, že sa nikdy v živote nebude trestnému právu venovať a keď ho po pár rokoch stretnem venuje sa práve trestnému právu.
R: Viete mi takto narýchlo vysvetliť, čo je to trestné právo, čo je to trestné právo procesné, aký je medzi nimi rozdiel?
Z: Trestné právo sa člení na hmotné a procesné. Hmotné trestné právo stanovuje, čo musí človek urobiť, aby sa dopustil trestného činu a aký trest v akej výške mu možno za to konanie uložiť. Trestné právo procesné upravuje postup polície alebo prokuratúry súdov pri odhaľovaní trestných činov alebo pri rozhodovaní o trestných činoch, ukladaní trestov a v neposlednom rade aj o výkone trestov za spáchané trestné činy.
R: Aká je podľa Vás najdôležitejšia vlastnosť, ktorou by mal disponovať študent práva na Paneurópskej vysokej škole?
Z: Je veľmi ťažké vyzdvihnúť len jednu vlastnosť, osobnosť je tvorená súborom vlastností. V každom prípade by mal byť človek cieľavedomý, aby vedel, že sa chce danej problematike venovať nielen kvôli prianiam rodičov, ale preto, že sa sám o túto tému zaujíma. Dôležité je aj právnické myslenie, aby dokázal právne normy aplikovať vhodným spôsobom v praxi.
R: Čím by sa mali vyznačovať budúci právnici?
Z: Tých vlastností je veľa. Osobne pociťujem, že sa v našej spoločnosti vytráca čestnosť. Čiže aj právnici by mali byť čestní a nepovyšovať osobné a individuálne záujmy nad záujmy právne alebo celospoločenské. Dôležité sú aj ľudské vlastnosti, komunikatívne schopnosti a v poslednom čase si čoraz viac všímam, že ak sa niekto chce presadiť v nejakej oblasti, sú potrebné znalosti jedného alebo dvoch svetových jazykov.
R: Vyžadujete od svojich študentov, aby sa učili zákony naspamäť?
Z: Určite nie, niekedy im zdôrazňujem, že ani ja ich naspamäť nepoznám a myslím si, že to ani nie je veľmi rozumné. Snažím sa naučiť študentov zákon pochopiť, aplikovať. Si zoberme, že aj sudca alebo prokurátor, keď vykonávajú svoju funkciu 20 rokov, majú zbierky zákonov na stole neustále. Takže našim cieľom nie je zákony naučiť, ale zákony používať.
R: Máte nejakú obľúbenú otázku, ktorú zvyknete klásť študentom na skúškach?
Z: Nie som si vedomý toho, že by som nejakú obľúbenú otázku mal. Možno na študentských fórach by som sa o mojich otázkach dozvedel viac. Moje otázky vyplývajú väčšinou z kontextu odpovede študenta, takže kladiem otázky, ktoré sa týkajú danej vylosovanej otázky a na ktorú nejakým spôsobom ešte neodpovedal.
R: Kebyže sa stanem expertom na trestné právo, kde všade mám možnosť sa zamestnať?
Z: Stať sa expertom na trestné právo je ťažká vec. V podstate sa tak pousmejem na skúške, keď ma študent poúča, že trestné právo vie a učil sa ho od večera do rána. Ja napríklad učím trestné právo 20 rokov a nepovažujem sa za experta na trestné právo. Ale ako odborník na trestné právo sa môžete zamestnať ako advokát, prokurátor, sudca. Mnoho ďalších našich absolventov pracujú ako vyšetrovatelia či už na elitných policajných útvaroch, kde vyšetrujú závažnejšie trestné činy.
R: Viem, že ste veľkým fanúšikom hokeja. Aký je Váš obľúbený hokejový tím alebo hokejový hráč?
Z: Rád si pozriem dobrý hokej. S obľubou som chodil na zápasy nášho školského tímu Paneuropa Kings. Vnímal som ich ako naozaj nekomerčný tím, kde ľudia nehrali len pre komerciu, ale zo svojho vlastného presvedčenia, zápalu. V tom profesionálnom hokeji ide skôr o peniaze. Čiže rád si pozriem akýkoľvek hokej, či už priateľské zápasy, súťažné hry.
R: Pripravujete sa na tohtoročné Majstrovstvá sveta v hokeji?
Z: Samozrejme pripravujem. Bola by škoda nevyužiť situáciu, keďže budeme mať Majstrovstvá sveta niekoľko metrov od domu. Už som si na vybrané zápasy kúpil lístky, jediná škoda je, že slovenská skupina hrá v Košiciach, preto je ťažké odhadnúť, že ktoré slovenské tímy budú hrať v Bratislave. Ale verím tomu, že sa mi podarí ešte nejaké lístky zohnať.
R: Keď sa pozrieme na trendy v súčasnosti, existujú nejaké zákony, ktoré upravujú správanie sa na internete? Na čo by som si mal dať pozor?
Z: Správanie na internete, t.j. vo virtuálnej realite má podobné pravidlá ako správanie v skutočnom svete. Možno len ten spôsob je tam iný a ľudia na internete často využívajú anonymitu. Vo všeobecnosti treba povedať, že túto oblasť pokrýva niekoľko zákonov. Treba spomenúť, že každý by sa mal správať zodpovedne. Aby nezverejňoval svoje osobné údaje, alebo informácie, ktoré by mohli byť zneužité. Treba brať do úvahy, že ochranné funkcie zabezpečuje aj trestné právo vo vzťahu k internetu, takže máme vymedzených viacero trestných činov, ktoré postihujú takéto konanie. Napr. počítačové trestné činy, neoprávnený zásah do systému, alebo neoprávnený prístup k počítačovému systému. Stačí, ak páchateľ prekoná to bezpečnostné opatrenie a prístupy k nejakej službe a už to napĺňa znaky trestného činu. Teraz je takým moderným fenoménom doby vlogovanie a zverejňovanie nejakých informácií na internete. Čiže v tomto smere skutočne hrozí relatívne veľké riziko lebo youtuberi sú schopní pre sledovanosť urobiť čokoľvek a v niektorých prípadoch sa dá povedať, že sú ochotní riskovať aj svoj život, zdravie a súkromie. V tomto smere sa nestotožňujem s takýmito vecami a takýto ľudia by mali prehodnotiť svoje správanie.
Prof. JUDr. Jozef Záhora, PhD. okrem vedecko-pedagogického pôsobenia pôsobí aj v legislatívnej oblasti. V rokoch 2014 bol členom pracovnej skupiny MS SR pre tvorbu legislatívy a implementáciu projektu elektronického monitorovania. V tom istom roku bol tiež členom pracovnej skupiny MS SR k príprave transpozície smernice ktorou sa stanovujú minimálne normy v oblasti práv, podpory a ochrany obetí trestných činov. V roku 2015 bol vymenovaný za člena pracovnej skupiny MS SR pre prípravu Európskej siete pre práva obetí. V roku 2018 bol ministrom spravodlivosti vymenovaný za člena pracovnej skupiny MS SR zameranej na využívanie alternatívnych trestov a zefektívnenia využívania elektronického systému monitorovania osôb v gescii Ministerstva spravodlivosti SR.
Od roku 2017 pôsobí ako člen pracovnej skupiny Akreditačnej komisie pre oblasť výskumu 7: Právo a medzinárodné vzťahy. V súčasnosti je zodpovedným riešiteľom vedecko-výskumného projektu „Zvyšovanie efektívnosti odhaľovania a dokazovania trestných činov prostredníctvom informačno-technických prostriedkov“, ktorý je financovaný z prostriedkov Agentúry na podporu výskumu a vývoja.
<<< Späť