Totalita môže ľudí uväzniť, ale nie zlomiť
Fotografické portréty politických väzňov z päťdesiatych rokov fotografky Kataríny Ácel Gálikovej a príbehy spracované novinárkou Soňou Gyarfášovou mali svoju vernisáž v pondelok 8. apríla na Fakulte masmédií Paneurópskej vysokej školy v Bratislave.
Nezabúdajme na našu minulosť, nevykresľujme si totalitu v ružových farbách. A snažme sa byť za každých okolností ľudský, len tak sa dá prežiť zlo. To je základný odkaz, ktorý odznel na vernisáži výstavy Nenechali sa zlomiť fotografky Kataríny Ácel Gálikovej. Pri príležitosti vernisáže sa vo výstavných priestoroch Fakulty masmédií PEVŠ v Bratislave na Tematínskej ulici stretli študenti nielen s autorkou konceptu Soňou Gyarfášovou a fotografkou Katarínou Ácel Gálikovou, ale aj s Ladislavom Lampertom a Branislavom Tvarožkom, politickými väzňami, ktorí zažili na vlastnej koži absurdnosť politických procesov komunistickej totality.
Cieľom výstavy a diskusie s dvomi obeťami prenasledovania komunistickým režimom bolo pripomenúť si obdobie neslobody. Výstavu otvorila dekanka Fakulty masmédií PEVŠ prof. PhDr. Iveta Radičová, PhD.
Súčasťou otvorenia výstavy bola aj diskusia o tom, ako dnes moc ovplyvňuje dianie v spoločnosti, ako sa zmenili princípy totality, aj keď snaha moci zatajovať nepríjemné informácie a zastrašovať médiá stále pretrváva. Workshop s riaditeľom Investigatívneho centra Jána Kuciaka Arpádol Soltészom predstavil študentom súčasnú prácu investigatívneho novinára a jeho dôležitosť pre odhaľovanie neprávostí v spoločnosti.