Prorektor Paneurópskej vysokej školy prof. Ľudovít Hajduk sa stretol s veľvyslancom SR Igorom Slobodníkom v Paríži.
Prorektor Paneurópskej vysokej školy Ľ. Hajduk zdôraznil na rokovaní s veľvyslancom SR vo Francúzsku I. Slobodníkom význam spolupráce univerzít a vysokých škôl v EÚ
Prorektor Paneurópskej vysokej školy prof. Ľudovít Hajduk sa stretol v piatok 20. septembra v Paríži s veľvyslancom SR vo Francúzskej republike Igorom Slobodníkom. Na pracovnom rokovaní dominovala téma zintenzívnenia medzinárodnej spolupráce medzi univerzitami a vysokými školami z krajín Európskej únie. Projekt, ktorý má za cieľ vytvoriť spoločnú virtuálnu európsku univerzitu, významne podporuje Európska komisia.
„Virtuálna európska univerzita už nie je len víziou. Už sa na nej pracuje spájaním vysokých škôl a univerzít z rôznych krajín EÚ do spoločných klastrov, založených na spoločnej profesnej báze. Myšlienka spolupráce EÚ na tejto báze má priniesť prehĺbenie európskej intelektuálnej integrácie, ktorá podporí v konečnom dôsledku to najpodstatnejšie pre jednotu EÚ – posilnenie myšlienky spolupatričnosti krajín Európskej únie. Klastrácia má však veľký význam aj pre zvýšenie kvalifikácie a kvality vysokých škôl a univerzít ako uznávaných európskych univerzít,“ povedal prorektor PEVŠ Ľ. Hajduk po skončení rokovania na veľvyslanectve SR v Paríži.
V súčasnosti prebieha v EÚ druhé kolo výzvy na zapojenie sa do súťaže, v ktorej sa úspešné univerzity a vysoké školy stanú súčasťou klastra orientovaného na techniku, ekonomiku alebo na inú národnohospodársku, spoločenskú či výskumno-vedeckú oblasť. Výsledky výberu EK budú známe vo februári 2020. V prvom kole výzvy plánovala Európska komisia zahrnúť do projektu spájania univerzít v Európe 10 škôl. Napokon padlo rozhodnutie tento počet zdvojnásobiť. Medzi 20 vysokými školami a univerzitami absentujú zatiaľ mená štyroch krajín, medzi ktorými je aj Slovensko.