Ako správne napísať a overiť kúpnu zmluvu?
Čo je kúpna zmluva a ako sa uzatvára?
Právnu úpravu pojmu kúpna zmluva nájdeme ako v Občianskom, tak i v Obchodnom zákonníku. Dochádza tu k prevodu vlastníckeho práva z predávajúceho na kupujúceho. Predmetom kúpnej zmluvy môžu byť nehnuteľné i hnuteľné veci, zvieratá, informácie, pohľadávky a ďalšie. K prevodu vlastníckeho práva však nestačí samotná kúpna zmluva, potrebné je odovzdanie veci (pri hnuteľných veciach) alebo zápis do katastra nehnuteľností (pri nehnuteľných veciach).
Pred samotným uzavretím kúpnej zmluvy je potrebné, aby si zmluvné strany určili podľa ktorého právneho predpisu sa budú riadiť, a teda či podľa Obchodného alebo Občianskeho zákonníka. Od tohto určenia sa budú odvíjať podstatné náležitosti, ktorých splnenie vedie k platnosti kúpnej zmluvy. Pri ich nenaplnení je súd oprávnený rozhodnúť naopak o neplatnosti zmluvy.
Kúpno-predajnú zmluvu možno uzatvoriť ústne, písomne alebo konkludentne. Výnimkou je zmluva týkajúca sa nehnuteľnosti. Tú je možno uzatvoriť len písomne.
Náležitosti kúpnej zmluvy
Kúpna zmluva je jednou z najčastejšie používaných typov zmlúv. Jej predmet sa zvyčajne týka vecí bežnej potreby.
Čo musí teda kúpna zmluva obsahovať?
- určenie zmluvných strán – kupujúci a predávajúci
- predmet kúpy, teda to, čoho sa samotná kúpa týka
- vymedzenie právneho úkonu – týka sa predmetu kúpy, z ktorého musí byť zjavné, čo zmluvné strany zamýšľajú, a teda že ide o predaj zo strany predávajúceho a kúpu zo strany kupujúceho
- kúpna cena
- miesto uzatvorenia zmluvy
- dátum uzatvorenia zmluvy
- vlastnoručné podpisy zmluvných strán (pri nehnuteľnosti úradne overené!)
Najčastejšie sa stretneme s kúpnymi zmluvami, ako je: kúpno-predajná zmluva na auto, kúpna zmluva na nehnuteľnosť.
Ďalšou zmluvou, s ktorou sa mnohí z vás už možno stretli, je nájomná zmluva. Musí obsahovať:
- označenie zmluvných strán
- predmet nájmu a rozsah, v ktorom sa bude používať
- výšku nájomného
- výšku úhrady za plnenie spojené s užívaním bytu (alebo aspoň ich výpočet)
Pri podpisovaní každej zmluvy je dôležité dôkladne si prečítať jej obsah, prípadne sa poradiť s právnikom. Môže sa stať, že vec, ktorú kúpite, kúpite od tzv. nevlastníka. Veľké riziko predstavuje napríklad kúpa ojazdeného motorového vozidla. Ak kupujete vozidlo od predajcu, ktorý je licencovaný, pri takejto kúpe nehrozí žiadne riziko. Avšak pri kúpe ojazdeného vozidla z rôznych napríklad internetových portálov, môže dôjsť ku kúpe „vadného“ vozidla, a to nie len z hľadiska technického, ale aj právneho.
V prípade, ak dôjde k neskorému plneniu a veriteľ od zmluvy neodstúpil, záväzok medzi stranami zaniká (§ 324 ods. 2 OBZ).
Ako overiť kúpnu zmluvu?
Pri uzatváraní kúpnej zmluvy je potrebné jej overenie, ktoré sa realizuje prostredníctvom notára. Takéto osvedčenie pravosti podpisu dokazuje, že osoba, ktorej podpis je osvedčovaný, zmluvu skutočne vlastnoručne podpísala. Výnimku predstavuje kúpna zmluva, ktorá bola realizovaná formou autorizácie advokátom, pri ktorej nie je potrebné jej ďalšie overenie. Skutočnosť, či došlo k takémuto overeniu zmluvy zo strany notára je možné odkontrolovať prostredníctvom web stránky Notárskej komory Slovenskej republiky – www.notar.sk. Práve táto možnosť predstavuje výhodu v osvedčovaní pravosti podpisu oproti matrikám či obecným úradom, kde takáto možnosť kontroly chýba.
Kúpna zmluva podaná na kataster, ktorá je bez úradne osvedčeného podpisu, nemôže pokračovať do vkladového konania. Kataster účastníkov vyzve na odstránenie tejto vady.
Cena za overenie jedného podpisu je 2,87 €.
Kde sa dozviete viac?
Zaujala Vás táto téma? Vďaka štúdiu na Fakulte práva Paneurópskej vysokej školy máte príležitosť dozvedieť sa mnoho dôležitých informácii, ktoré Vám pomôžu v praxi. Je to úplne jednoduché! Tak neváhajte a vyplňte si online prihlášku na našej webovej stránke.
Autor článku: Natália Tulisová, študentka Fakulty práva Paneurópskej vysokej školy
<<< Späť