Seminár prof. Rennera na tému Neurofeedback
Dňa 23.11.2016 sa na pôde PEVŠ uskutočnil seminár prof. Waltera Rennera, PhD., na tému Neurofeedback: Inovačná liečba ADD a ADHD (pozn. porucha pozornosti a porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou). Prof. Renner je rakúsky expert v klinickej psychológii, psychológii zdravia a dopravnej psychológii, pôsobí aj ako psychoterapeut s praxou v behaviorálnej terapii. Jedným z jeho zameraní je aj téma migrácie a multikulturality, ktorej sa venuje viac ako 20 rokov. V súčasnosti je profesorom Ústavu klinickej psychológie PEVŠ a pracuje aj na Súkromnej Univerzite Sigmunda Freuda vo Viedni, Univerzite v Klagenfurte a Innsbrucku a na Univerzite Nikosia na Cypre.
V prvej časti svojej prezentácie prof. Renner predstavil diagnózu ADD a ADHD, jej diagnostické kritériá a možnosti korekcie pomocou metódy neurofeedback. Predstavil túto metódu a zariadenie, pomocou ktorého sa uskutočňuje neurofeedback. Táto metóda umožňuje snímať elektrickú aktivitu mozgovej kôry, ktorú môže sám participant meniť (optimalizovať) na základe spätnej väzby, ktorú bezdrôtovo dostáva z monitora počítača a ktorá mu signalizuje priebeh jeho duševného rozpoloženia a pozornosti. Prof. Renner ukázal empirické výsledky úspešného použitia metódy a prezentáciu ukončil odporúčaniami pre využitie neurofeedbacku pre klinickú aj školskú psychológiu na Slovensku.
Druhá časť prezentácie bola venovaná praktickej ukážke, keď bol dobrovoľník napojený na samotný prístroj. Na jeho hlavu boli pripojené štyri elektródy (viď. priložené fotografie), ktoré monitorovali jeho EEG (jednotlivé frekvenčné pásma alfa, hi-beta, delta, theta v reálnom čase). Po nastavení frekvenčného rozmedzia, na ktorom sa rozhodol s participantom pracovať, bola na monitor počítača premietaná aktívna scenéria pláže s morskými vlnami. Participant bol následne vyzvaný, aby udržoval vlny v pohybe. Akonáhle sa rozptýlil, alebo začal premýšľať o niečom inom, scenéria s vlnami sa zastavila. Po desiatich minútach, keď v úplnom tichu participant zameriaval svoju pozornosť na túto aktivitu, sa cvičenie ukončilo a ukázali sa jeho výsledky. Na grafoch mohli študenti vidieť, ako sa jednotlivé frekvencie počas cvičenia menili. V úsekoch, kedy pozornosť participanta klesala, vlny na pláži (zobrazené na monitore počítača) sa zastavili, čo bolo viditeľné na jednotlivých grafoch. Profesor vysvetľoval jednotlivé zmeny, pomocou ktorých je možné po viacerých tréningoch docieliť zlepšenie pozornosti, uvoľnenie napätia a pokrok v liečbe ADD alebo ADHD.
V diskusii sa viacerí študenti pýtali na výsledky použitia neurofeedbacku, rozličné oblasti jeho využitia a možnosť zúčastniť sa na takomto tréningu, ktorý organizuje prof. Renner spolu s kolegom Khashavar Pazooki.
Pre viac informácií je možné obrátiť sa priamo na profesora Rennera: walter.renner@aau.at