Umelá inteligencia v medzinárodnom marketingu
30. november 2022 môžeme označiť ako deň, kedy sa navždy zmenil internet, digitálny priestor a všetok obsah na ňom tak, ako sme ho doteraz poznali. Širokej verejnosti bola po prvý raz ponúknutá stabilná verzia Chat GPT – jazykového modelu umelej inteligencie. Za posledné 2 roky bol tento nástroj mnohokrát aktualizovaný, celá plejáda spoločností ponúkla do obehu vlastné upravené jazykové modely a v súčasnosti nás len pár klikov delí nielen od vygenerovania článku, ako je tento, ale aj od generovania obrázkov, zvukov či videí. Ako veľmi je tento nástroj nápomocný pri marketingových aktivitách?
Aké typy a výhody nám prináša umelá inteligencia v medzinárodnom marketingu?
Digitálny a technologický vývoj v značnej miere ovplyvňuje znalostný potenciál organizácií a výkonnosť ich marketingu. Prečo ľudia považujú Al inteligenciu iba za stroje s malými schopnosťami? V skutočnosti títo umelí agenti dokážu napomáhať k dosiahnutiu najlepších marketingových výsledkov.
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0148296321000643
Al inteligencie sú novou vlnou, ktorá narúša doteraz známe digitálne technológie. Dominantnými investormi, ktorí veria v potencionál týchto umelých agentov sú USA a Čína. Kto vlastne sú a čo nám ponúkajú?
Al a jeho pomoc spoločnosti
Inteligencie AL predstavujú súbor viacerých inteligencií, ktoré v konečnom dôsledku prinášajú marketingu mnohé jedinečné výhody. Prvá kategória tzv. mechanických Al cobotov pomáha s balením, distribúciou tovarov a dodávaním služieb. Druhou kategóriou sú mysliace Al, ktoré pre potreby marketingu ponúkajú personalizované systémy na tvorbu odporúčaní. Do tretej kategórie spadajú pocitové Al, ktoré sú využiteľné pri marketingových aktivitách vyžadujúcich interakciu a komunikáciu, teda služby zákazníkom.
https://link.springer.com/article/10.1007/s11747-020-00749-9
Umelé roboty dokážu pomôcť s mnohými pre človeka časovo náročnými analýzami, zbermi údajov, určením príležitostí a hrozieb alebo identifikovaním marketingových príležitostí a cieľov. Al inteligencie chápu trhy a vedia identifikovať trhové sektory, rozpoznať povahu zákazníkov a ich klasifikáciu do rôznych segmentov. Dokážu nám však Al pomôcť aj s praktickými marketingovými činnosťami? Správna odpoveď je áno. Tieto umelé roboty majú znalosť vo vytváraní web stránok, skúšaní produktov, plánovaní logistiky a distribúcie či dokonca zlepšovaní metód propagácie.
https://www.zbw.eu/econis-archiv/bitstream/11159/6772/1/179605870X_0.pdf
Strojové učenie a umelé roboty, akí je ich súvis?
Al sa využíva na opis štatistických modelov, ktoré v praxi využívajú rozpoznávanie vzorov nazývané strojové učenie. Vďaka spomínanému strojovému učeniu, počítače zvládajú nájsť správny štatistický model. Funguje to na princípe toho, že umelému robotu povieme výsledok, ktorý chceme dosiahnuť a necháme Al inteligenciu identifikovať vlastnú cestu k úspešnému výstupu.
Je v súčasnosti personalizácia dôležitý krok pre získanie zákazníkov?
V minulosti bola kľúčom k zachytávaniu trhov prístupnosť produktov, dnes je to však túžba po nápaditom a osobitom produkte – personalizácií. Technológia personalizácie je založená na spojení prvkov umelej inteligencie, strojového učenia a sociálnej psychológie čím nie len narastajú zisky ale vedie aj k lepšiemu zapojeniu zákazníkov. Podľa štatistík nárast príjmov vďaka personalizácii je až o 5-15% a nárast marketingovej efektívnosti je vo výške 10-30%.
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/mar.21670
Technológia personalizácie je v podstate založená na prispôsobení informácií o zákazníkoch s interakciami obchodu. Vždy je v reálnom čase upravená potrebám konkrétneho zákazníka, čím sa zvyšujú šance na predaj a prekliknutie. Pre maloobchodníkov môžu byť nápomocné systémy odporúčania, ktoré vytvárajú osobné informácie a odporúčania produktov.
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0969698918307987
Má umelá inteligencia vplyv na digitálny marketing?
Pokrok umelej inteligencie prináša množstvo príležitostí v oblasti digitálneho marketingu. Umelá inteligencia zameriava marketing viac na človeka – konkrétneho zákazníka, čím prináša personalizované marketingové stratégie, zvýšenie zapojenia zákazníkov, zvýšenie miery konverzie a tým rast ziskov spoločnosti. Toto všetko je možné dokázať vďaka schopnosti algoritmov spracovávať a čerpať potrebné spotrebiteľské informácie pre marketingovú personalizáciu.
https://internationaljournals.org/index.php/ijtd/article/view/1
Strojové učenie ako podmnožina umelej inteligencie je veľkým pomocníkom v digitálnom marketingu pri tvorbe reklám. Najmä jeho schopnosť optimalizácie výkonu, zber štatistických a analytických údajov či dokonca ich vyhodnotenie. Pri správnom nastavení tejto techniky nám umelá inteligencia v podobe strojového učenia dokáže automaticky spracovať výkonnosť reklamy, optimalizáciu výdavkov a rozpočtu či učiniť rozhodnutia.
Nebezpečenstvá plynúce z používania umelej inteligencie
Za približne dva roky svojej existencie (od jej sprístupnenia verejnosti po publikáciu tohto článku) násobne narástli možnosti jej využitia na tvorbu rôznych foriem obsahu. Samotné grafické, zvukové, ale aj audiovizuálne výstupy, ktoré je umelá inteligencia schopná vygenerovať v ráde niekoľkých sekúnd dosiahli takú kvalitu, že aj skúsené oko a dôkladná analýza môžu mať problém odlíšiť ich od reality. V súvislosti s tým vzniká nová obrovská živná pôda pri šírenie fake news, dezinformácií a ďalších nebezpečných aktivít, ktoré s realitou nemajú nič spoločné. Takzvané Deep Fake videá dostali s príchodom umelej inteligencie nový rozmer a čoraz častejšie sa používajú na ovplyvnenie verejnej mienky či diskreditáciu nejakej osoby alebo značky.
Naučte sa o umelej inteligencii a marketingu viac
Aj používanie umelej inteligencie sme zaradili do najmodernejších osnov štúdia marketingu v rámci študijného programu mediálna komunikácia na bakalárskom stupni štúdia Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy. Ak sa o používaní umelej inteligencie chcete dozvedieť viac, neváhajte a pošlite si online prihlášku.
<<< Späť