Kryptomeny a Blockchain
Kryptomeny a technológia blockchain sa v posledných rokoch stali jednými z najdiskutovanejších tém v oblasti financií a technológie. Ich vznik a rozvoj môžeme nazvať doslova revolúciou v prístupe k peniazom, transakciám a digitálnym aktívam. Od prvého bitcoinového bloku, ktorý bol vytvorený v roku 2009, sa kryptomeny rozšírili do celého sveta a získali si pozornosť investorov, technologických nadšencov, ale aj bežných používateľov. Aké sú základné koncepty kryptomien a blockchainu, ako fungujú, aké sú ich potenciálne výhody, ale aj neprehliadnuteľné riziká? Ako bude vyzerať ich budúcnosť a akú budúcnosť môžu tieto technológie priniesť?
Čo je kryptomena
Kryptomena je decentralizovaný prostriedok výmeny, ktorý využíva kryptografické funkcie na vykonávanie finančných transakcií (Doran 2014 ). Kryptomeny využívajú technológiu Blockchain na získanie decentralizácie, transparentnosti a nemennosti (Meunier 2018).
Blockchain je digitálna účtovná kniha ekonomických transakcií, ktorú možno použiť na zaznamenávanie nielen finančných transakcií, ale aj akéhokoľvek objektu s vnútornou hodnotou. (Tapscott a Tapscott 2016 )
Vo svojej najjednoduchšej forme je Blockchain sériou nemenných dátových záznamov s časovými pečiatkami, ktoré sú spravované zhlukom strojov, ktoré nepatria žiadnej jedinej entite. Každý z týchto dátových blokov je chránený kryptografickým princípom a vzájomne previazaný v reťazci.
Kryptomeny ako bitcoin sú prevádzkované na sieťovej štruktúre typu peer-to-peer. Každý peer má kompletnú históriu všetkých transakcií, čím zaznamenáva zostatok každého účtu. Napríklad transakcia je súbor, ktorý hovorí „A zaplatí X bitcoinov B“, ktorý je podpísaný A pomocou svojho súkromného kľúča. Ide o základnú kryptografiu s verejným kľúčom, ale aj o stavebný kameň, na ktorom sú kryptomeny založené. Po podpísaní je transakcia vysielaná v sieti. Keď partner objaví novú transakciu, skontroluje, či je podpis platný.
Akákoľvek transakcia zahŕňajúca nákup, predaj, investíciu atď. zahŕňa natívny token alebo podtoken blockchainu. Blockchain je platforma, ktorá poháňa kryptomeny a je to technológia, ktorá funguje ako distribuovaná účtovná kniha pre sieť.
Sieť vytvára prostriedok transakcie a umožňuje prenos hodnoty a informácií.
Kryptomeny sú tokeny používané v týchto sieťach na odosielanie hodnoty a platby za tieto transakcie. Možno ich považovať za nástroje na blockchaine a v niektorých prípadoch môžu fungovať aj ako zdroje alebo nástroje. V iných prípadoch sa používajú na digitalizáciu hodnoty aktív. Stručne povedané, kryptomeny sú súčasťou ekosystému založeného na technológii Blockchain.
Obchodovanie s kryptomenami
Obchodovanie s kryptomenami je akt nákupu a predaja kryptomien s cieľom dosiahnuť zisk.
Väčšina obchodníkov používa tieto dve metódy analýzy alebo obe (Oberlechner 2001 ). Z prieskumu predikcie akcií v skutočnosti vieme, že 66 % relevantných výskumných prác bolo založených na technickej analýze; zatiaľ čo 23 % a 11 % bolo založených na fundamentálnej analýze a všeobecnej analýze (Nti et al. 2020 ).
Pri obchodovaní platia tieto zásady:
- Fundamentálna analýza, ktorá je založená na fundamentoch (základoch) spoločnosti, prípadne projektu vrátane vízie produktu, existujúcej základne zákazníkov, kvality tímu, partnerstiev, aktuálnych príjmov atď.
- Technická analýza sa zase zameriava na cenový graf a prostredníctvom rôznych ukazovateľov a vzorov z minulosti predpovedá budúci vývoj. Väčšina obchodníkov sa zameriava práve na túto analýzu.
Prehľad kryptomien:
Výhody obchodovania :
- Drastické výkyvy – Volatilita kryptomien často priťahuje špekulatívny záujem a investorov. Rýchle kolísanie vnútro denných cien môže obchodníkom poskytnúť skvelé príležitosti na zarábanie peňazí, no zahŕňa aj väčšie riziko.
- 24-hodinový trh – Trh s kryptomenami je dostupný 24 ha denne, 7 dní v týždni, pretože ide o decentralizovaný trh.
- Takmer anonymita – Nákup tovaru a služieb pomocou kryptomien sa uskutočňuje online a nevyžaduje si zverejnenie vlastnej identity.
- Peer-to-peer transakcie – Jednou z najväčších výhod kryptomien je, že nezahŕňajú sprostredkovateľov finančných inštitúcií. Ako bolo uvedené vyššie, môže to znížiť transakčné náklady.
- Programovateľné „inteligentné“ schopnosti – Niektoré kryptomeny môžu držiteľom priniesť ďalšie výhody, vrátane obmedzeného vlastníctva a hlasovacích práv.
Nástrahy a budúcnosť kryptomien
Ako každá technológia, aj kryptomeny so sebou nesú obrovské množstvo rizík. Anonymita, ktorú ponúkajú, otvára dvere možnostiam komfortného a bezpečného financovania zločineckých a teroristických skupín. Nemenej škodlivé sú aj obrovské daňové úniky a v podstate nulová schopnosť regulácie tejto technológie zo strany štátov. V budúcnosti môžu nastať dva extrémne scenáre – tým prvým je, že decentralizované platby prevezmú dominantné postavenie na transakčnom trhu. V opačnom prípade sa môže stať aj to, že sa v niektorých regiónoch vlády pokúsia kryptomeny dostať pod absolútnu kontrolu, alebo ich pomocou rôznych nástrojov zakázať a doslova „vypnúť“.
Naučte sa o kryptomenách viac
Kryptomeny sú posledných 15 rokov čoraz atraktívnejšou témou pre všetkých odborníkov na ekonomiku a my sa im venujeme aj počas bakalárskeho štúdia na Fakulte ekonómie a podnikania Paneurópskej vysokej školy a počas štúdia o ne zakopneme aj na Fakulte informatiky. Pošlite si online prihlášku na štúdium niektorého z atraktívnych študijných programov a pochopte, ako technológia blockchain vlastne funguje.
Denis Šramo
Zdroje:
Tapscott D, Tapscott A (2016) Blockchain Revolution: How the Technology Behind Bitcoin Is Changing Money, Business, and the World.
Doran MD (2014) A forensic look at bitcoin cryptocurrency. PhD thesis, Utica College
Meunier S (2018) Blockchain 101: What is blockchain and how does this revolutionary technology work? In: Transforming Climate Finance and Green Investment with Blockchains. Elsevier, pp 23–34
Oberlechner T (2001) Význam technickej a fundamentálnej analýzy na európskom devízovom trhu. Int J Finance Econ 6 (1): 81–93
Fang, F., Ventre, C., Basios, M. et al. Cryptocurrency trading: a comprehensive survey. Financ Innov 8, 13 (2022). https://doi.org/10.1186/s40854-021-00321-6
Nti IK, Adekoya AF, Weyori BA (2020) A systematic review of fundamental and technical analysis of stock market predictions. Artif Intell Rev 53(4):3007–3057
<<< Späť