Blog

Možné riziká a príležitosti týkajúce sa digitálneho sveta a obchodovania s virtuálnymi menami

bitcoin

Obchodovanie s kryptomenami a možné riziká

Obchodovanie s kryptomenami je vysoko riskantné. V roku 2020 sme boli svedkami bull-runu, kedy sa cena bitcoinu vyšplhala na skoro 60 000 eur.

(PMR, 2018)

Do konca roka 2020 začali ceny niekoľkých kryptomien dosahovať rekordné maximá. Pandémia COVID-19 mala veľký vplyv aj na vývoj cien kryptomien. Nedostatok informácií o tejto forme investovania sa považuje za hlavnú prekážku investovania do kryptomien. Na porovnanie, negatívna skúsenosť s investovaním do kryptomien je najmenšou prekážkou. Respondentov, ktorí nemajú sklon k riziku, väčšinou odrádzajú nedostatok skúseností s investovaním vo všeobecnosti. Hlavným motivačným faktorom pre investovanie do kryptomeny, s ohľadom na pohlavie a generáciu, je historická miera nárastu hodnoty kryptomeny.

(MDPI, 2021)

Čo je to virtuálna mena

Virtuálna mena je digitálne vyjadrenie hodnoty, ktoré nevydáva centrálna banka ani orgán verejnej moci. Jeho spoľahlivosť je založená na pokročilých kryptografických metódach, ktoré zabezpečujú súkromie a dôveru používateľov.  a jej základné technológie, ako je blockchain alebo smart kontrakty, spúšťajú transformáciu v mnohých oblastiach fungovania spoločnosti. Virtuálne meny sú spravidla decentralizované.

Virtuálne meny by však mohli ťažiť zo všestrannosti sociálnych médií a internetovej komunikácie na podporu a rozvoj nových obchodných a podnikateľských iniciatív, ako aj nových foriem riadenia finančných tokov.

(Emerald, 2019)

Elektronická mena ako platidlo

Virtuálna mena je elektronická mena. Jej označenie je VC. Nie je financovaná vládou ani centrálnou bankou. VC ponúka oproti klasickým menám výhodné výhody vrátane nižších transakčných poplatkov a rýchlejšieho prevodu prostriedkov za poskytnuté služby. Virtuálna mena nemá právne postavenie ako zákonné platidlo. Niektoré virtuálne meny sa používajú ako platidlá v online hrách, alebo v digitálnom svete, no neexistuje ekvivalentná hodnota vo fiat mene, ktorá sa nazýva nekonvertibilná. Na druhej strane virtuálna mena, ktorú možno kúpiť a predať späť za zákonné platidlo, sa nazýva konvertibilná mena. Jedným z najpopulárnejších typov konvertibilných VC sú kryptomeny. Kryptomena funguje na báze technológie Blockchain. Jeho hlavnou črtou je zabezpečenie anonymity transakcií. Bitcoin je napríklad kryptomena, ktorá si od svojho prvého predstavenia v roku 2009 získala veľkú pozornosť na trhu.

(SSRN, 2018)

Výhody a riziká investovania do kryptomien

Ekonomické výhody investovania do kryptomien sú pre spoločnosť ako celok a pre malé a stredné podniky. Kryptomeny predstavujú novú, nízkonákladovú a neregulovanú formu financovania spoločnosti. Nesmieme však zabúdať na riziká, ktoré predstavuje adaptácia kryptomien, ich efektivita a stabilita. Problémom môže byť aj anonymita, ktorú ponúka tento systém investovania a z toho prameniace problémy s daňovými únikmi, praním špinavých peňazí, ekonomikou tmavých trhov aj prípadným financovaním terorizmu.

(SSRN, 2018)

Riziká investovania do kryptomien pre začínajúcich investorov

Najväčšie riziká investovania do kryptomien číhajú na potenciálnych investorov, ktorí však s investovaním nemajú žiadne skúsenosti. Počet kryptomien za posledných 10 rokov niekoľkonásobne narástol a môže byť veľmi problematické vyznať sa v nich a odlíšiť, či ide o nejakú skutočne hodnotnú digitálnu menu s potenciálnym rastom a skutočnou využiteľnosťou, alebo len o takzvaný meme coin, či dokonca o úplný podvod. Na raketové výnosy v stovkách percent za krátky čas lákajú na internete investorov aj mnohí, v tomto prípade v podstate nevystopovateľní podvodníci. Riziko teda nie je len v strate hodnoty kryptomien pri neočakávanom poklese, ale aj pre úplnú stratu kapitálu, ktorý použijete na nákup neexistujúcej kryptomeny.

Chcete sa o investíciách, digitálnej ekonomike či kryptomenách dozvedieť viac?

Digitálna ekonomika je jednou z tém počas bakalárskeho aj inžinierskeho štúdia na Fakulte ekonómie a podnikania Paneurópskej vysokej školy. Pošlite si jednoduchú online prihlášku na študijný program Ekonomika a manažment podnikania v dennej alebo v externej forme a pridajte sa medzi študentov, ktorí absolvujú vysokoškolské štúdium s hlavou plnou nielen teoretických znalostí, ale aj praktických zručností.

Zdroje:

  1. PMR, 2018 [online] [cit. 2023-12-2]. Dostupné na internete: https://www.pm-research.com/content/iijaltinv/20/3/16
  2. MDPI, 2021 [online] [cit. 2023-12-2]. Dostupné na internete:  https://www.mdpi.com/2227-7390/9/14/1655
  3. Emerald, 2019 [online] [cit. 2023-12-2]. Dostupné na internete: https://www.emerald.com/insight/content/doi/10.1108/978-1-78756-983-620191012/full/html
  4. SSRN, 2018 [online] [cit. 2023-12-2]. Dostupné na internete: https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3172489
<<< Späť