Fakulta informatiky

Otvorili sme nové Laboratórium Priemysel 4.0

Na Fakulte informatiky PEVŠ úspešne fungujú 4 laboratóriá: Laboratórium rozšírenej a virtuálnej reality, LEGO robot lab, Laboratórium sieťových technológií a Laboratórium testovania použiteľnosti. V rámci slávnostnej konferencie 10 rokov Fakulty informatiky PEVŠ sme otvorili piate – Laboratórium Priemysel 4.0, ktoré je pod odborným vedením prof. Ing. Štefana Kozáka, PhD. 

Hlavným zámerom nového zduženého laboratória je zabezpečenie praktickej výučby v študijnom programe Aplikovaná informatika a pripravovanom novom študijnom programe Informačno-komunikačné technológie pre Priemysel 4.0. Laboratórium bude slúžiť pre podporu realizácie moderných foriem výučby predmetov FI PEVŠ.

Výskum, vývoj a výučba študentov v študijných programoch bakalárskeho a magisterského štúdia Aplikovaná informatika a Informačno-komunikačné technológie pre Priemysel 4.0 na základe synergie a integrácie elektronických, informačných, komunikačných a riadiacich technológií pre technické a netechnické aplikácie je v súlade s celosvetovými trendmi a výzvami v Industry 4.0 a národnou iniciatívou Slovenska v tejto problematike. Výskumné a výučbové laboratórium je materiálne zabezpečené zo združených výskumných prostriedkov na FI PEVŠ a od sponzorov z priemyselnej praxe, ktorí sú dodávateľom prvkov, elektronických modulov, riadiacich systémov a informačno-komunikačných a vizualizačných technológií a systémov. Výučba predmetov v tomto laboratóriu umožňuje multidisciplinárne vzdelávanie teoretického a praktického charakteru.

Multidisciplinárne vzdelávanie má za cieľ získanie vedomostí a zručností pri analýze, modelovaní, simulácií a riadení procesov prostredníctvom podporných programových systémov, Internetu veci (IoT), Priemyselného internetu veci (IIoT), virtuálnej a zmiešanej reality a výpočtových služieb realizovaných cez Cloud. Laboratórium je určené na výskum a výučbu predmetov z oblasti aplikovanej procesnej informatiky, komunikačných systémov, riadenia procesov, virtuálnej a zmiešanej reality, umelej inteligencie a digitálnych elektronických riadiacich a senzorových systémov. Predmety pre výučbu sú zamerané na zavádzanie novej metodiky a foriem riadenia deklarované vo výzve INDUSTRY 4.0 pre integrované formy riadenia, manažovania a rozhodovania moderných výrob od procesnej úrovne až po vyššie úrovne umožňujúcu optimálne plánovanie a pružnú organizáciu výrob a služieb.

V laboratóriu sú umiestnené fyzikálne modely výrobných a technologických procesov. Jadro laboratória je tvorené z počítačových systémov umožňujúcich modelovať, simulovať, vizualizovať a optimalizovať procesy na všetkých úrovniach riadenia v súlade s trendmi a koncepciou Industry 4.0. Moduly jednotlivých mechanických a elektronických prvkov a systémov sú prepojené na počítačové, snímacie a vizualizačné systémy. V prednej časti laboratória sú  umiestnené veľkoplošné obrazovky pre účely výučby funkcionality jednotlivých prvkov ako aj pre účely riadenia, rozhodovania a diagnostiky.

 

 

 

<<< Späť