Práca študentky informatiky môže byť budúcnosťou pre zdravotníctvo
Diplomová práca je často odrazovým mostíkom k budúcej kariére. Nové zistenia vedia však byť nápomocné pri vývoji vedy. Dokázala to aj Mgr. Alexandra Szomolányiová, ktorá je čerstvou absolventkou Fakulty informatiky PEVŠ. Jej diplomová práca s názvom „Zobrazovanie a manipulácia s rádiologickými snímkami vo virtuálnej realite“ môže zefektívniť prácu pri zobrazovaní rádiologických dát v zdravotníctve.
Ako a prečo ste sa rozhodli venovať tejto téme v diplomovej práci?
Hneď na začiatku som sa rozhodla, že budem robiť niečo s virtuálnou realitou. Moja pôvodná predstava bola pracovať s genomickými dátami, ktorým som sa venovala aj v bakalárskej práci. Môj školiteľ, RNDr. Ján Lacko, PhD., mi napokon navrhol tému týkajúcu sa zobrazovania rádiologických dát. Oslovilo ma to a začala som sa jej hneď venovať.
„Zobrazovanie a manipulácia s rádiologickými snímkami vo virtuálnej realite“ – to laikovi veľa neprezradí. Čomu konkrétne ste sa v práci venovali?
Moja práca spočíva v zobrazovaní rádiologických snímok (hlavne CT a MR) vo virtuálnom prostredí. Výhodou takéhoto prístupu je to, že umožňuje pracovať naraz s veľkým počtom snímok na relatívne malom priestore. Série snímok z CT alebo MR zvyčajne obsahujú veľký počet snímok, takže v podstate nie je možné prezerať ich všetky naraz, v tlačenej forme by zabrali veľký priestor a v bežne dostupných softvéroch je zvyčajne možné snímky prezerať iba po jednom, resp. jednu za druhou. Tento zaužívaný systém moja práca mení.
Koľko času ste venovali práci a výskumu? Kto vám pomáhal?
Radil mi môj školiteľ, ale inak som na práci robila sama. Koľko času mi to zabralo je ťažké posúdiť. Zvyčajne som pracovala tak, že som si nachystala kód doma a potom som ho odlaďovala v školskom laboratóriu, pretože zariadenie pre zobrazovanie VR nevlastním. Celkovo som na práci robila asi pol roka.
Je možné už v tomto štádiu prácu ponúknuť prípadným záujemcom?
Zatiaľ som sa venovala hlavne testovaniu samotného konceptu využitia VR v rádiológii. Uviesť tento projekt do praxe so sebou prináša ešte veľmi veľa práce na samotnom koncepte.
Má práca potenciál uchytiť sa v praxi? Ako by mohla zefektívniť prácu pri zobrazovaní rádiologických dát?
Problémom praktického využitia VR v rádiológií je Hardware, ktorý je momentálne dostupný. Súčasné prístroje nemajú dostatočne rozlíšenie pre úplne plnohodnotnú prácu s rádiologickými dátami. Okrem toho je zatiaľ používanie zariadení pre VR “obmedzené časovo”, väčšina ľudí nevydrží pozerať do displeja upevneného priamo na hlave dlhší čas. Pričom rádiológ môže prezeraním snímok stráviť pokojne aj osem a viac hodín denne. Môj koncept túto časť práce zefektívňuje, čo by mohlo mať za následok nový prístup pri zobrazovaní rádiologických dát v zdravotníctve.
Čo sú vaše ďalšie kroky po úspešne ukončenom štúdiu?
Už počas štúdia som začala pracovať v IT firme, kde som robila na viacerých informačných systémoch. Rada by som pokračovala v štúdiu na PEVŠ a získala titul RNDr. Hlavným predmetom skúmania by boli buď informačné systémy v zdravotníctve, keďže v práci sa momentálne venujeme vývoju ambulantného softvéru pre lekárov, alebo by som ďalej pokračovala v téme z diplomovej práce.
Prečo by ste odporučili študovať informatiku na PEVŠ?
Určite preto, že na PEVŠ sú kvalitní pedagógovia. Sama som bola veľmi milo prekvapená osobným prístupom všetkých pedagógov, ako na cvičeniach, tak aj na prednáškach.
Pomohla vám škola aj pri výskume na vašej diplomovej práci?
Najviac mi pomohlo, že som mohla neobmedzene využívať laboratórium virtuálnej reality. Ale, samozrejme, bol prínosom aj ústretový prístup môjho školiteľa.
Fakulta informatiky vznikla v roku 2008. Zabezpečuje akreditované vysokoškolské vzdelanie na bakalárskom aj magisterskom stupni štúdia a to v externej aj dennej forme. Štúdium kladie dôraz na výchovu profesionála, ktorý zvláda nadštandardné požiadavky IT praxe. Benefitom je tiež flexibilita štúdia prispôsobená aktuálnym potrebám trhu. Prihlášky na fakultu je možné podať si do 31.8.2018. Viac informácii nájdete na www.paneurouni.com.
<<< Späť