Fakulta informatiky

,,Vzdelanie má v budovaní kariéry obrovský význam.“ – Karol Csivre, absolvent FI PEVŠ

Karol Csivre, absolvent Fakulty informatiky PEVŠ, vníma podanie si prihlášky na Paneurópsku vysokú školu za jedno z najdôležitejších rozhodnutí v jeho živote.  Dnes manažuje tím ľudí, ktorý sa stará o bezpečnosť a plynulý chod rôznych platforiem a operačných systémov v renomovanej spoločnosti.  Už teraz vie, že v jeho živote sa vždy nájde priestor pre celoživotné vzdelávanie.

 

Predstav nám, čomu sa denne v práci venuješ, čo tvoja práca obnáša.

Pôsobím na strednom stupni riadenia procesov, projektov a tiež zamestnancov v oblasti IT. V rámci svojej práce manažujem tím ľudí, ktorý sa stará o informačné systémy (hardware, software, sieťovú infraštruktúru LAN, MAN, SAN, WAN, firewall rôzne platformy, operačné systémy až po prevádzku vnútropodnikových informačných systémov) a s nimi spojené denné činnosti pre zabezpečenie bezproblémového fungovania u konečného zákazníka. Ako dobre vieme, IT sektor je dynamický a každým dňom nám prináša nové a nové obzory. Súčasťou je aj prispôsobenie sa novým trendom a požiadavkám obchodu (napr. Bring / Use Your Own Device, inteligentné SMART zariadenia), kde okrem inštalácií nesmieme zabudnúť na bezpečnosť poskytovaných služieb. Ide o rozsiahlu infraštruktúru, v ktorej je potrebné riešiť integrácie, hľadať riešenia pre eliminovanie rôznych rizík, pre kritické systémy budovať inovatívne Disaster Recovery riešenia (High Availability – HA) a podporovať tak business požiadavky spoločnosti.

 

Ako si našiel/získal svoju prácu?

V čase, keď som naštartoval svoju kariéru, nadšenie a vedomosti, ktoré nám profesori na gymnáziu odovzdávali boli ešte postačujúce na získanie dobrého zamestnania. Mal som šťastie, pretože svoje budúce smerovanie som si vybral podľa toho, čo ma bavilo. Prácu som si našiel v IT sektore v jednej renomovanej poisťovni.

 

Robíš … Čo ťa najviac baví?

Robiť to, čo nás aj baví je určitá výsada. V súčasnosti robím to, v čom som dobrý, v čom sa skutočne vyznám.

 

Kam by si sa chcel posunúť? Kde vidíš svoju budúcnosť?

Nie je to tak dávno, keď som sa jedného dňa zamyslel nad tým, čo som doteraz v  živote dosiahol  a v duchu som si položil otázku: ,,Je to naozaj to, čo chcem?“Nebolo to ľahké rozhodnutie, ale vybral som si nový spôsob nájsť hlbší a zmysluplnejší život. Dôležitým krokom na tejto ceste bol okrem iného aj vstup do oblasti osobného rozvoja  podaním si prihlášky na štúdium na Fakulte informatiky PEVŠ. A čo sa týka mojej budúcnosti, už teraz viem, že v mojom živote sa vždy nájde priestor pre ďalšie, možno aj pre celoživotné vzdelávanie.

 

Ako ti pomohlo vzdelanie/škola pri hľadaní tejto práce?

Paradoxne v mojom prípade nie štúdium na VŠ mi pomohlo nájsť prácu, ale práca, ktorú vykonávam ma nasmerovala k ďalšiemu štúdiu. Napriek tomu však zastávam názor, že vzdelanie má v budovaní kariéry obrovský význam. Dostatok profilového vzdelávania zvyšuje úspech, profesionálnu tvorivosť, a tiež rozvíja odborné vedomosti a zručnosti, ako to bolo aj v mojom prípade.

Ktoré predmety ťa v škole najviac bavili a prečo?

Najviac ma bavili predmety, v rámci ktorých sme mali možnosť sa oboznámiť s novými technológiami či trendmi v procesoch vývoja. Z môjho pohľadu by som predmety rozdelil do 2 skupín:Predmety praktické, ktoré študentom dávajú praktické skúsenosti s programovaním, s informačnou bezpečnosťou: vytváraním webových stránok, návrhom a fungovaním počítačových sietí a základné princípy pri prácach s databázami. Konkrétnejšie to boli predmety ako napr. programovanie C/C++, Java (Objektovo orientované programovanie), GUI v Jave (Programovania GUI v Jave), Webové technológie (Webové technológie a dizajn), Databázy (predmet Úvod do databáz), Počítačové siete (predmet s rovnakým názvom) a predmet Informačná bezpečnosť a ochrana súkromia. Úlohy, ktoré študenti dostávajú na cvičeniach Vás priamo vtiahnu do problematiky, kde výsledkom týchto zadaní máte radosť z posunutia Vašich hraníc. Tieto predmety učili profesori, doktori, ktorí nám dávali svoje praktické skúsenosti a rady (profesor Schindler, doktor Páleník, doktor Lacko, a mnohí ďalší).

Predmety manažérskeho charakteru, ktoré nie sú tak praktického charakteru pre mladých študentov, dávajú však pevný základ v tom, aké informačné systémy v podniku existujú, aké sú ich súvislosti / role v architektúre podniku pri podpore business procesov. Predmety ako napr. Princípy vývoja a prevádzkovania IS podniku, Projektový manažment, Modelovanie podnikových systémov a Podnikové informačné systémy, nám dávajú obraz od architektúry a vývoja informačného systému ktoré nastali počas posledných rokov. Ide o predmety, ktorá nám prednášali profesori profesor Voříšek, profesor Kozák, docentka Šujanová a dekan Fakulty informatiky PEVŠ, docent Ružický.

Pre mňa, ako človeka z praxe, tieto predmety rozširovali môj obzor a dávali mi cenné informácie, ktoré sa snažím pravidelne využívať pri riadení zmien v IS podniku, v ktorom pracujem.

 

Čo by si odporučil súčasným a budúcim študentom PEVŠ?

Že si majú veriť, že môžu mať akýkoľvek cieľ, ale aby ho dosiahli musia na tom neustále a vytrvalo pracovať . A nech si uvedomia, že vždy majú dve možnosti: buď začnú konať, alebo vymyslia výhovorku.

 

<<< Späť