Študenti zamerania Športové právo absolvovali stáž na Štadióne Antona Malatinského v Trnave
Vďaka spolupráci Paneurópskej vysokej školy so Slovenským futbalovým zväzom nahliadli do útrob štadióna, vďaka čomu videli, aké je zabezpečenie a organizácia hromadného športového podujatia, konkrétne futbalového zápasu reprezentácie Slovenska.
V utorok, 19.11.2024, sa v Trnave konal zápas futbalovej reprezentácie Slovenska, ktorá privítala súpera z Estónska. Kým fanúšikovia sedia ešte v teple domova, organizátori zápasu, dobrovoľníci, SBS – služba a celý staff už na štadióne pracuje na plné obrátky. Študenti PEVŠ tak mohli vidieť v priamom prenose to, čo bežný fanúšik nie – ako prebiehajú prípravy na takéto podujatie, čo všetko je potrebné zabezpečiť a hlavne, ako dosiahnuť pokojný a ničím nerušený priebeh celého podujatia.
Stáž pre študentov začala najprv diskusiou s Petrom Francem, Pavlom Kocánom a Marekom Majerčákom. Ako v úvode uviedol bezpečnostný manažér SFZ a UEFA Peter France: „Slovensko v oblasti legislatívy urobilo za ostatných 11 rokov obrovský pokrok, čím myslím najmä Zákon č. 1/2014 Z. z. Zákon o organizovaní verejných športových podujatía ostatné súvisiace zákony, čo uznáva aj UEFA. Máme pokrytú celú legislatívu a je dobre nastavená – máme upravenépriestupky extrémizmu, diváckeho násilia a sú riešené aj ďalšie trestné činy v súvislosti so športovými podujatiami.“Doktor Sepeši zasa uznal, že nielen legislatíva, ale aj jej implementácia je veľmi dobrá. Podarilo sa prepojiť prax s legislatívou, vďaka čomu sa stali verejné športové podujatia bezpečnejšími, pričom sa ale v prvom rade dbá na to, aby mali opatrenia skôr preventívnu ako represívnu povahu.
Pplk. v. v. Ing. Pavol Kocán, ktorý pôsobí na Katedrepolicajných vied a venuje sa extrémizmu a aj právehromadným športovým podujatiam, k tomu dodal, že: „Tento zákon už bol niekoľkokrát novelizovaný, čo je veľké pozitívum.Tým, že táto oblasť je veľmi dynamická a rýchlo sa vyvíja, je potrebné, aby zákonodarca reflektoval na zmeny a bol schopný sa im v rámci legislatívy prispôsobiť. Práve to zabezpečuje, že právna úprava hromadných podujatí ide s dobou a dokáže reagovať na problémy a situácie, ktoré na týchto podujatiach vznikajú.“ Jednou z významných zmien je napríklad to, že páchateľ môže priamo na mieste dostať za priestupok sankciu– blokovú pokutu až do výšky 1000 € (ak ide o rizikový zápas), čo je pre páchateľa „dostatočne bolestivá sankcia.“ Ďalej sa diskutovalo o tom, ako zabezpečiť futbalové zápasy pred používaním pyrotechniky, ako sa v praxi rieši stotožnenie páchateľov priestupkov diváckeho násilia, či aké opatrenia sú možné v budúcnosti na zabezpečenie plynulého chodu futbalových zápasov.
Po úvodnej diskusii sa študenti spolu s MarekomMajerčákom, koordinátorom styku s fanúšikmi SFZ, presunuli na prehliadku štadióna, konkrétne do „velína.“ Táto miestnosť je nesmierne dôležitá, pretože ide o operačné stredisko, kde sú vyvedené všetky kamery a turniketový systém, pričom vďaka tomu vidia fotky návštevníkov, presné počty, ktorými turniketmi prešlo koľko návštevníkov a zaplnenie štadióna. Počas zápasov sa vo velíne nachádza veliteľ bezpečnostného opatrenia polície, zástupca mestskej polície, požiarnik či koordinátor medikov, ktorí z velína vidia všetko, čo sa na štadióne deje a v prípade potreby vedia zareagovať.
Následne mali študenti možnosť vypočuť si od koordinátora medikov pána Petra Lakomého, ako prebieha napríklad dopingová kontrola. Dopingová kontrola sa nečakane nahlási krátko pred začiatkom zápasu, vybraní hráči sa hneď po zápase dozvedia, že sa musia podrobiť takejto kontrole. Následne musia odovzdať vzorku, ktorá je zaslaná do laboratória a po niekoľkých týždňoch sa hráč dozvie výsledok. Dopingový komisár musí, samozrejme, priamo dohliadať na odoberanie vzorky.
Okrem týchto poznatkov sa študenti dozvedeli aj to, na koľko kamier sa vysiela takýto futbalový zápas, ako sa predávajú vysielacie práva, či kto rozhoduje o tom, kedy sa bude samotný zápas hrať. Nechýbal ani pohľad na štadión priamo z blízkosti hracej plochy. Záverom stáže bol samotný zápas Slovensko – Estónsko. V tomto zápase Slováci začali zhurta, keď v úvode zápasu ohrozil bránu Estónska Tuptaa následne Boženík. Jediný gól padol v 72. minúte po strele Strelca, vďaka čomu Sokoli zvíťazili.
Na záver je potrebné poďakovať doktorke Surmajoveja doktorovi Sepešimu za celú organizáciu stáže. Ako uviedla študentka športového práva Nina Ondrušková: „Takéto stáže môžu byť prínosom z viacerých dôvodov, jednak je to možnosť, vďaka ktorej lepšie porozumieme tomu, čo už sme preberali na seminároch a vidíme, ako to v praxi funguje. Na druhej strane je to super príležitosť pre tých, ktorí ešte nie sú úplne rozhodnutí, čomu sa chcú venovať po absolvovaní štúdia. Stáže im môžu pomôcť v rozhodovaní.“ Napriek tomu, že študentka nie je futbalovým fanúšikom, so stážou bola spokojná: „V rámci skúsenosti je prínosné vidieť aj “zákulisie” športového podujatia. Najviac ma asi zaujalo to, aké obrovské množstvo ľudí je zainteresovaných na takomto športovom podujatí, ktoré trvá pár hodín, a koľko obligácií je spojených s tým, aby všetko v priebehu zápasu fungovalo tak, ako má, či už ide o organizáciu, bezpečnosť, reguláciu fanúšikov, marketing.“
Veríme, že záujem o takéto akcie bude zo strany študentov rásť, vďaka čomu po absolvovaní štúdia budú mať študenti nielen teoretické, ale aj praktické znalosti z oblasti práva.
Autor: Bc. Mgr. Erika Šarudiová
<<< Späť