Fakulta psychológie

Dekanka Lisá ako ju možno nepoznáte

Vysoká škola sa od strednej školy líši v mnohých veciach. Od organizácie cez skladbu predmetov až po organizáciu vyučovania. Prinášame Vám sériu rozhovor s pedagógmi, dekankami a dekanmi, študentmi a absolventmi. Psychológia je v súčasnosti veľmi žiadaný odbor a preto sme urobili rozhovor s dekankou Fakulty psychológie, doc. Mgr. Elenou Lisou, PhD. Rozhovor viedol náš študent Patrik Kerhart.

P: Ste čerstvou mamičkou. Keď Vaše dieťa vyrastie, určite sa Vás spýta, čo robí mamička. Čo mu odpoviete?

L: Tak dúfam, že mi bude rozumieť, keď jej poviem, že som vysokoškolský pedagóg a výskumný pracovník.

P: Keď bude chcieť ísť ďalej v stopách psychológie, dovolíte jej to? Budete ju v tom podporovať?

L: Budem len a len rada. Myslím si, že psychológia bude stále potrebnejšia, tak uvidíme čo si vyberie.

P: Je podľa Vás súčasná generácia absolventov vysokých škôl vyspelejšia, ako tá predchádzajúca?

L: Tak je pravda, že táto mladá generácia je iná, pretože vyrastá s technológiami, s ktorými sme my nevyrastali. Treba jej lepšie porozumieť. Aj technológie sú jedným z faktorov, ktoré prispeli k ,,inakosti“  dnešnej generácie. Tak uvidíme aká v skutočnosti bude.

P: Špecializujete sa práve na pracovnú psychológiu. Aké vlastnosti má ideálny zamestnanec?

L: Záleží na tom, akú prácu robí. Niektorá práca si vyžaduje zamestnanca, ktorý je systematický, organizovaný, výkonný, orientovaný na dokončenie úlohy a niektorá práca si vyžaduje človeka, ktorý je flexibilný, premenlivý, prispôsobí sa a nevadí mu, že sa menia pravidlá hry uprostred diania.

P: Naopak, aké by mali byť pozitívne stránky dobrého vedúceho alebo šéfa skupiny?

L: Vedúci by mal byť integrovaná osobnosť, mal by mať organizačné schopnosti, rozumieť ľuďom a vedieť ich motivovať. Jeho prvotný cieľ by mal byť efektívne splnenie úlohy.

P: Ako by som mal zareagovať na pracovnom pohovore, keď dostanem klasickú otázku, kde sa vidím o päť rokov?

L: Záleží na tom, čo chcete, aká je Vaša túžba. Dôležité je odpovedať a vedieť, čo máte v pláne za tých päť rokov dosiahnuť. Pokiaľ sa Vaše predstavy stretnú s požiadavkami pracovného miesta, tak si môžete len gratulovať. Dôležité je vopred si určiť, čo naozaj chcete v živote dosiahnuť.

P: Pozná psychológ svoju vlastnú psychoanalýzu?

L: Nie každý psychológ je fanúšik psychoanalýzy, takže dovolím si povedať, že nie. Nie každý absolvoval psychoanalýzu len kvôli tomu, že je psychológ.

P: Často sa stretávame s tým,  že charakter osobnosti vieme spoznať aj podľa toho, ako nakreslí dom a strom. Ako by ste sa charakterizovali Vy na základe nejakého obrázku?

L: Kresba by o mne povedala, že som rodinne založená a že dom a strom má pre mňa vysokú hodnotu. Videla by som v nej zakorenenosť a tradície. Ale do posudku by som výsledky len na základe kresby nedávala.

P: Prečo odporúčate štúdium psychológie na Paneurópskej vysokej škole?

L: Preto, že tu pracujem, preto, že si myslím, že tu nájdete naozaj kvalitné štúdium. Táto škola má budúcnosť a najmä nás baví pracovať v tejto inštitúcií. Ak má niekto záujem o štúdium psychológie, Fakulta psychológie Paneurópskej vysokej školy je to pravé riešenie.

P: A takisto má veľmi peknú dekanku…

L: Ďakujem, dúfam, že nie len to.

P: O aké pracovné posty sa naši študenti psychológie uchádzajú?

L: Máme absolventov na rôznych pracovných pozíciách. Napr. jedna z našich úspešných absolventiek je odborníčka na psychológiu v súdnoznaleckej praxi, pani Elena Fortis. Tí ďalší pracujú v školách, v zdravotníckych zariadeniach, v organizáciách. To pole umiestnenia je veľmi široké. Samozrejme môžu pracovať a niektorí aj v súčasnosti pracujú tu, priamo na Fakulte psychológie Paneurópskej vysokej školy ako doktorandi. Absolventi teda pôsobia na pozíciách od výskumu až po prax.

P: Aký kolektív máte v pedagogickom zbore?

L: Je to kolektív psychológov s väčšinovým zastúpením žien, podľa môjho názoru profesne a odborne zaujímavých, keďže sme tu ľudia rôzneho zamerania a napriek tomu vieme nájsť tie spoločné oblasti, v ktorých sa dopĺňame. Z nich neskôr vznikajú úspešné výskumné projekty.

P: Kde vidíte fakultu psychológie o päť rokov?

L: Pevne verím, že fakulta psychológie o 5 rokov bude ponúkať študentom vzdelanie univerzitného typu a že budeme ponúkať habilitačné a inauguračné konania. Naďalej bude prebiehať zaujímavá výučba pre našich študentov a predpokladám, že sa len upevní spolupráca so študentmi v tom, že budeme spoločne realizovať stále viac a viac projektov . Už naši súčasní študenti praxujú alebo absolvujú exkurzie na pracoviskách, kde pôsobia naši absolventi. Verím, že takéto druhy spoluprác v budúcnosti ešte viac prehĺbime.

P: Čím sú z psychologického hľadiska sny? Stále sa mi sníva, že padám z vysokej budovy. Čiastočne sa obávam, čo to môže znamenať? Nemôže to znamenať, že ma z vysokej školy vyhodia?

Môže to znamenať čokoľvek, záleží na tom, akú teóriu na výklad použijete. Sigmund Freud hovorí, že sny sú naše nezrealizované potreby, naše túžby, naše priania, takže možno máte túžbu lietať.

 

P: Ale nie túžbu odísť z vysokej školy.

L: Ale vysoká škola môže k splneniu snov dopomôcť.

 

P: A hlavne Fakulta psychológie PEVŠ.

L: Aj napriek tomu, že pani dekanka šéfuje veľkému počtu pedagógov, profesorov a docentov, je to veľmi milý človek s veľkými ambíciami a cieľmi. Ako to tí psychológovia robia, že z nich srší taká pokora a milosť?

 

Doc. Mgr. Elena Lisá, PhD. vyštudovala psychológiu v 2001 na Trnavskej univerzite v Trnave, na ktorej obhájila v roku 2005 PhD. Od roku 2006 do roku 2011 pôsobila na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského, kde v roku 2010 úspešne habilitovala v odbore Sociálna psychológia a psychológia práce a organizácie. Od roku 2012 pôsobí na Fakulte psychológie Paneurópskej vysokej školy. Prednáša Psychológiu osobnosti, Teórie psychológie osobnosti, Psychodiagnostiku dospelých a Výcvik diagnostických zručností. 10 rokov pôsobila vo funkcii prodekanky pre PhD štúdium a vedecko-výskumnú činnosť a od roku 2016 je dekankou Fakulty psychológie PEVŠ. Je autorkou viac ako 100 časopiseckých a knižných publikácií. Medzi najvýznamnejšie monografie patria Psychodiagnostika v řízení lidských zdrojů (2019), Personnel assessment (2014), Psychodiagnostika manažérov (2013), Psychologické testovanie v práci (2010), Hry k rozvoji sociálních kompetencí žáků 1. stupně ZŠ (2010). V rámci pracovnej a organizačnej psychodiagnostiky spolupracovala a viedla tím slovenskej štandardizácie Dotazníka typológie osobnosti GPOP a Dotazníka motivácie k výkonu LMI. Od roku 2002 do roku 2010 pôsobila ako výskumný pracovník na Výskumnom ústave detskej psychológie a patopsychológie, kde sa zaoberala psychologickou príslušnosťou a pohodou rómskych detí. Pracovala v tíme diferenciálnej diagnostiky na posúdenie mentálneho postihnutia u detí zo sociálne slabšieho prostredia a spolupracovala na slovenskej úprave testu inteligencie WISC-IV. Vo svojej vedecko-výskumnej praxi spolupracovala celkovo na 18 výskumných projektoch a 5 z nich sama viedla. Posledný ukončený projekt skúmal Požiadavky súčasných zamestnávateľov na kariérové kompetencie absolventov (2018). Doc. Lisá je členkou Európskej asociácie pracovnej a organizačnej psychológie (EAWOP), členkou a zakladateľkou Asociácie psychológov práce a organizácie Slovenska (APPOS). Má praktické skúsenosti s dizajnom a vedením projektov v oblasti riadenia ľudských zdrojov, ako sú performance management, talent management, prieskumy angažovanosti, assessment centrum, development centrum, zamestnanecký audit, výbery, vzdelávanie a rozvoj zamestnancov.

 

 

 

 

<<< Späť