Slovník pojmov
Každá vysoká škola, fakulta, ale aj katedra má iné požiadavky na povinné a nepovinné časti záverečných prác. V našom zozname by sme vás radi oboznámili so všetkými súčasťami záverečných prác, s ktorými sa môžete stretnúť. Ku každej časti záverečnej práce sme si pre vás okrem výstižného popisu prichystali aj príklad/muster, ako by mala táto konkrétna časť vyzerať v prípade, že by ste sa predsa len trápili s jej vytvorením.
Obal záverečnej práce
Obal záverečnej práce tvoria tvrdé dosky, ktoré vo vrchnej časti obsahujú názov fakulty a vysokej školy, v strednej časti názov a typ záverečnej práce, v spodnej časti dátum a meno autora.
Čítať viac
Titulný list záverečnej práce
Titulný list záverečnej práce obsahuje úplne identické údaje, ktoré sú aj na obale. Rôzne zlaté a iné ozdobné písma sa však môžu časom zničiť alebo zošúchať.
Čítať viac
Úvodný list záverečnej práce
Úvodný list záverečnej práce opäť obsahuje všetky dôležité informácie, ktoré obsahujú aj predchádzajúce dve časti.
Čítať viac
Zadanie záverečnej práce
Zadanie záverečnej práce je časť, s ktorou máte najmenej práce. Celú ju totiž vypracuje váš školiteľ/vedúci vašej záverečnej práce.
Čítať viac
Poďakovanie záverečnej práce
Z poďakovania v záverečnej práci si študenti často robia posmech. Ukážte svetu, že viete napísať aj decentné poďakovanie.
Čítať viac
Anotácia záverečnej práce
Anotácia a abstrakt bakalárskej práce si študenti často mýlia pre ich podobný názov, ale i pre ich zjavne podobný obsah.
Čítať viac
Abstrakt záverečnej práce
Abstrakt záverečnej práce je formálny list s rozsahom nepresahujúcim jednu normostranu. V úvode abstraktu sú dôležité informácie, ako napríklad názov práce, meno školiteľa aj autora, názov školy a podobne.
Čítať viac
Abstract záverečnej práce
Abstract je obsahovo absolútne identický, ako abstrakt. Jeho špecifikom je, že je celý preložený do cudzieho jazyka. V 99 % prípadov sa používa angličtina.
Čítať viac
Predhovor záverečnej práce
Predhovor záverečnej práce na rozdiel od anotácie, abstraktu a úvodu nehovorí priamo obsahu, výsledkoch ani použitých metódach.
Čítať viac
Čestné prehlásenie záverečnej práce
V čestnom prehlásení záverečnej práce autor uvádza, že celú prácu vypracoval samostatne, že riadne ocitoval všetky zdroje uvedené v zozname literatúry.
Čítať viac
Obsah záverečnej práce
Obsah záverečnej práce je dôležitá technická časť každej jednej vysokoškolskej práce.
Čítať viac
Zoznam tabuliek, grafov, máp, plánov, schém a obrázkov
V zozname tabuliek, grafov, máp, plánov schém a obrázkov uvediete presné poradie všetkých vyššie vymenovaných príloh, ktoré sa nachádzajú v hlavnej časti vašej záverečnej práce.
Čítať viac
Úvod záverečnej práce
V úvode záverečnej práce by ste mali potenciálneho čitateľa uviesť už priamo do problematiky, ktorú sa snažíte vo vašej práci skúmať, analyzovať a vyriešiť.
Čítať viac
Súčasný stav riešenej problematiky doma a v zahraničí
Na mnohých školách sa odporúča zaradiť ako prvú hlavnú kapitolu po úvode práve súčasný stav riešenej problematiky.
Čítať viac
Metodika práce a metódy skúmania
V tejto hlavnej časti práce spomeniete všetky metódy skúmania (a samozrejme aj ich autorov).
Čítať viac
Základná terminológia
Veľmi jednoduchá, no veľmi dôležitá kapitola. V hlavných kapitolách už nebude miesto na to vysvetľovať nejaké termíny.
Čítať viac
Ostatné hlavné kapitoly
V ostatných hlavných kapitolách vašej práce priamo rozoberáte celú problematiku.
Čítať viac
Záver záverečnej práce
V závere práce dôkladne interpretujete vaše výsledky z predchádzajúcich kapitol.
Čítať viac
Zoznam použitej literatúry
V zozname použitej literatúry uvádzate ABSOLÚTNE VŠETKY podklady a zdroje, ktoré sa vyskytujú vo vašej práci a nie sú vašim autorským dielom.
Čítať viac
Prílohy záverečnej práce
V tejto časti vašej záverečnej práce zverejníte prílohy, ktoré sa z dôvodu veľkého rozmeru nezmestia priamo do hlavných kapitol vo vašej práci.
Čítať viac
Formátovanie záverečnej práce
Pri formátovaní záverečnej práce vám najviac pomôže muste, ktorý nájdete na stránkach našej školy. Odporúčame písať vašu prácu rovno do neho.
Čítať viac
Citácie v záverečnej práci
Vo vašej záverečnej práci budete uvádzať veľké množstvo rôznych citácií. Radi Vám s tým pomôžeme.
Čítať viac
Parafrázy v záverečnej práci
Parafrázy sa v princípe označujú úplne rovnako, ako citácie. Musia byť označené a zaradené v zozname literatúry.
Čítať viac
Obhajoba záverečnej práce
Obhajoba záverečnej práce je vlastne jej prezentácia pred komisiou vyučujúcich, ktorá sa môže konať aj priamo v deň štátnic
Čítať viac
Prepracovanie záverečnej práce
Niekedy sa stane, že záverečná práca študentov nespĺňa štandardy kvalitnej vysokoškolskej práce a dostane od školiteľa, od oponenta, alebo aj od oboch hodnotenie Fx a študent nie je pripustený k obhajobe.
Čítať viac
Úvod do bakalárskej práce
Jednou z prvých hlavných kapitol vašej bakalárskej práce bude práce úvod. V úvode bakalárskej práce sa venujete priamo problematike vašej témy.
Čítať viac
Úvod do diplomovej práce
Úvod do diplomovej práce má potenciálneho čitateľa uviesť do konkrétnej problematiky vašej záverečnej práce.
Čítať viac
Abstrakt bakalárskej práce
Abstrakt vašej bakalárskej práce by nemal prekračovať rozsah jednej normostrany. V abstrakte vašej bakalárskej práce sa uvádzajú údaje ako meno autora a školiteľa.
Čítať viac
Abstrakt diplomovej práce
Abstrakt diplomovej práce je strana, na ktorú väčšina potenciálnych čitateľov zalistuje hneď na začiatku. Mali by sa preto stručne dozvedieť, o čom je vaša diplomová práca.
Čítať viac
Záver bakalárskej práce
Záver vašej bakalárskej práce by nemal byť prvým miestom, kde zverejníte závery vašej práce. Práve naopak. Mal by slúžiť už len ako taký sumár toho, čo sa čitateľ postupne dozvedel v hlavných kapitolách práce.
Čítať viac
Záver diplomovej práce
Záver vašej diplomovej práce musí obsahovať jasné a zosumarizované výsledky vašej dvojročnej snahy na diplomovej práci.
Čítať viac
Obhajoba bakalárskej práce
Obhajoba bakalárskej práce je proces, kedy výsledky vašej práce doslova obhajujete pred odbornou komisiou. Spravidla trvá okolo 20 minút.
Čítať viac
Doktorát
Doktorátom sa označuje vedecký titul, ktorý absolvent dosiahne absolvovaním rigorózneho alebo doktorandského štúdia. Doktorát sa delí na malý a veľký doktorát.
Čítať viac
Malý doktorát
Malý doktorát je titul, ktorý absolvent získa absolvovaním rigorózneho konania. Môže ho absolvovať len absolvent magisterského alebo inžinierskeho štúdia.
Čítať viac
Veľký doktorát
Veľká doktorát je udelený absolventovi doktorandského štúdia a označuje sa titulom PhD., ktorý sa píše za menom. Doktorandské štúdium spravidla trvá 3-5 rokov.
Čítať viac
Atestácia
Na Slovensku poznáme dva druhy atestácie. Atestácia v medicíne je vlastne akési špecializačné štúdium lekárov.
Čítať viac
Erazmus
Erazmus je názov pre výmenný pobyt určený pre študentov vysokoškolského Štúdia prvého a druhého stupňa. Študent absolvuje jeden alebo viac semestrov na zahraničnej univerzite.
Čítať viac
Kredity
Kredity sú body, ktoré študent získava počas celého vysokoškolského štúdia za absolvovanie predmetov, exkurzií, zápočtov alebo odovzdanie prác na škole.
Čítať viac
Habilitácia
Habilitačné konanie je postup, ktorým absolvent získa vedecko-pedagogické, respektíve umelecko-pedagogický titul docent.
Čítať viac
Inaugurácia
Inauguračné konanie v našich podmienkach nie je vymenovanie kráľa, ale vysokoškolského profesora. Profesorov vymenúva prezident Slovenskej republiky.
Čítať viac
Imatrikulácia
Imatrikulácia je akt prijímania nových členov, prvákov, do radov vysokoškolských študentov. Imatrikulácia má spravidla dve časti.
Čítať viac
Prenášanie predmetov
Prenášanie predmetov je veľmi neobľúbená vec, ktorá však študentom môže zachrániť ich pôsobnosť na škole.
Čítať viac
Medziročník
Keď si potrebujete preniesť predmet napríklad z tretieho bakalárskeho ročníka, prenesiete si ho práve do medziročníka.
Čítať viac
Beánia
Beánia je pravá vysokoškolská žúrka, ktorá sa za posledné desaťročia výrazne zmenila.
Čítať viac
Štipendium
Štipendium ju finančný (v niektorých ojedinelých prípadoch aj nefinančný) príspevok pre študenta na výdavky spojené so štúdiom.
Čítať viac
Prospechové štipendium
Prospechové štipendium je finančný príspevok pre tých najlepších študentov, ktorí splnia všetky požiadavky na jeho pridelenie.
Čítať viac
Sociálne štipendium
Sociálne štipendium je finančný príspevok pre sociálne slabších študentov zo znevýhodnených podmienok na pokrytie nákladov ubytovania či iných výdavkov.
Čítať viac
Štúdium MBA
MBA je zahraničný titul, ktorý sa označuje ako Master of Business Administration. Ide o vysokoškolské štúdium, ktoré sa aj na Slovensku teší čoraz väčšej popularite.
Čítať viac
Štúdium LL.M.
LL.M. alebo Master of Laws je vysokoškolské štúdium zamerané na odbor práva. Množstvo absolventov klasického magisterského štúdia práva spolu s rigoróznym konaním absolvujú aj LL.M. štúdium.
Čítať viac
Grant
Grant je názov pre finančný príspevok, ktorý môže jednotlivcovi alebo skupine poskytnúť štát, súkromná inštitúcia, ale aj škola.
Čítať viac
Stáž
Stáž je najčastejšie odborná neplatená prax v odbore. Najčastejšie chodia na stáž vysokoškolskí študenti – a to napríklad na pôdu partnerských firiem a inštitúcií.
Čítať viac
Prax
Prax je podobne ako stáž účasť na pracovnom procese v partnerských inštitúciách a firmách vysokej školy. Rozdiel je v tom, že prax býva v mnohých prípadoch skutočne platená.
Čítať viac
Rektor
Rektor je najvyšší akademický hodnostár vysokých škôl. Riadi procesy na vysokej škole alebo univerzite, koná v jej mene a zastupuje ju.
Čítať viac
Dekan
Dekan je najvyšším predstaviteľom fakulty vysokej školy. Oslovuje sa ako “Vaša Spectabilita”. Je zodpovedný za vedenie fakulty a zodpovedá sa akademickému senátu.
Čítať viac
Absolvent
Absolventom nazývame osobu, ktorá úspešne ukončila nejakú formu štúdiu. Jednou z podmienk pre absolvovanie je dosiahnutie dostatočného počtu kreditov.
Čítať viac
Postgraduálne štúdium
Postgraduálne štúdium je konkrétna forma špecializovanej prípravy absolventov bakalárskeho a magisterského štúdia. Je zameraná na získanie nových poznatkov.
Čítať viac
Katedra
Katedra je konkrétne špecializované pracovisko na fakulte vysokej školy. Vysoké školy sa spravidla delia na fakulty, ktorých súčasťou sú katedry.
Čítať viac
Fakulta
Fakulta je základný organizačný útvar vysokých škôl. Súčasťou fakúlt bývajú menšie pracoviská – katedry. Na čele fakulty stojí dekan.
Čítať viac
Odbor
Odbor je vlastne študijný program, ktorý sa otvoril a je možné sa naň prihlásiť pre konkrétny akademický rok na vami vybranej katedre.
Čítať viac
Denné štúdium
Denné štúdium je základným spôsobom vysokoškolského štúdia. Zahŕňa prezenčnú výuku, ktorá prebieha len počas pracovných dní.
Čítať viac
Externé štúdium
Externé štúdium je určené pre tých, ktorí si z rôznych dôvodov nemôžu časovo dovoliť navštevovať prednášky počas pracovného týždňa.
Čítať viac
Online vzdelávanie
Online forma vzdelávania si získala celosvetovú popularitu počas pandémie koronavírusu a prešli na ňu základné, stredné, ale aj vysoké školy.
Čítať viac
Alma mater
Alma mater, z latinského prekladu Matka živiteľka, sa dnes používa pre označenie vysokej školy, na ktorej osoba absolvovala svoje štúdium.
Čítať viac
Gaudeamus
Gaudeamus igitur je pieseň, ktorá bola označená ako neoficiálna študentská hymna. Spieva sa spoločne pri rôznych akademických slávnostných príležitostiach.
Čítať viac
Aula
Aula je vo vysokoškolskej terminológii prednášková sála, v ktorej sa študenti prezenčne učia, absolvujú prednášky, cvičenie a iné formy výuky.
Čítať viac
Štátnice
Štátnice sú štátne skúšky, ktoré súvisia s úspešným absolvovaním vysokoškolského štúdia. Štátnice prebiehajú spoločne s obhajobou záverečných prác.
Čítať viac
Promócia
Promócia je slávnostná udalosť odovzdávania vysokoškolských diplomov absolventom štúdia. Je to teda oslava (úspešného) ukončenia vysokoškolského štúdia.
Čítať viac
Absencia
Slovo, ktoré definuje neprítomnosť, neúčasť. Používa sa najmä vo vysokoškolskom prostredí.
Čítať viac
Abstrakt
Označenie krátkej charakteristiky obsahu textu. Abstrakt napomáha rozhodnúť čitateľovi, či si prečíta text do konca.
Čítať viac
Akreditácia
Splnomocnenie, ktoré sa používa na vysokej škole, ak je daný odbor akreditovaný ministerstvom školstva.
Čítať viac
Anotácia
Text, ktorý má vysvetľujúci či odporúčací charakter. Napomáha charakterizovať obsah prekladaného dokumentu.
Čítať viac
Bonifikácia
Bonifikácia je ozančenie, ktoré sa používa vo vysokoškolskom prostredí. Ide o uznanie bonusových bodov za nadštandardné výsledky.
Čítať viac
Bilingválny
Anglický pojem pre slovo dvojjazyčný. Toto označenie sa najčastejšie používa v súvislosti so štúdiom cudzích jazykov.
Čítať viac
Curriculum vitae
Latinský pojem pre slovo životopis.
Čítať viac
CAE
Je to doklad o dosiahnutej úrovni vzdelania.
Čítať viac
Celoživotné vzdelávanie
Aktivity, ktoré napomáhajú k vzdelávaniu a dosiahnutiu nových vedomostí.
Čítať viac
Dištančné štúdium
Štúdium na diaľku prostredníctvom internetu.
Čítať viac
Dies academicus
Akademický deň, ktorý slúži na odovzdávanie cien pre študentov aj vyučujúcich.
Čítať viac
Disciplína
Opatrenia voči delikventom na školách.
Čítať viac
Exmatrikulácia
Označenie pre vyradenie absolventa zo študentských radov.
Čítať viac
EURO <26
Medzinárodný identifikačný preukaz, ktorý môžu získať všetci ľudia do 27 rokov.
Čítať viac
E-learning
Pomenovanie pre používanie technológií s cieľom zvýšiť efektivitu vzdelávania.
Čítať viac
FCE
Skúška, po ktorej získaní je absolvent uznaný ako veľmi dobre vzdelaný v oblasti anglického jazka.
Čítať viac
Garant
Pomenovanie osoby, ktorá na seba prevzala nejaký záväzok.
Čítať viac
Index
Študijný preukaz používaný prevažne na strednej škole.
Čítať viac
Inštitút
Pre pomenovanie vedeckého, vzdelávacieho alebo iného ústavu vedy a výskumu, používame slovo inštitút.
Čítať viac
ISC
International Student Club, skrátene ISC, je študentský klub, určený pre zahraničných študentov.
Čítať viac
ISIC
ISIC je medzinárodne platná kartička študentov, na ktorú sa viaže štatút študenta.
Čítať viac
ICS
IČS je unikátny 9 miestny číselný kód. Slúži na presnú identifikáciu školy či univerzity.
Čítať viac
Kampus
Kampus je uzavretá štvrť, v ktorej sa nachádzajú budovy vysokých škôl a ubytovacie zariadenia.
Čítať viac
Klasifikácia
Klasifikácia inými slovami znamená ohodnotenie vedomostí študenta.
Čítať viac
Kolégium
Pomenovanie pre odborný poradný orgán dekana fakulty alebo rektora vysokej školy je kolégium.
Čítať viac
Kvestor
Povinnosťou kvestora je hospodársky a administratívny chod celej vysokej školy.
Čítať viac
Kolokvium
Pre pomenovanie špeciálnej skúšky na vysokej škole používame názov kolokvium.
Čítať viac
Menza
Menza je pomenovanie pre jedáleň, ktorá je určená pre vysokoškolákov.
Čítať viac
Normostrana
Pomenovanie pre medzinárodne uznávanú štandardizovanú stranu textu je normostrana.
Čítať viac
NSZ
NSZ býva uznávané ako súčasť prijímacieho konania na rôznych fakultách. Skladá sa z viacerých okruhov.
Čítať viac
Oponent
Hlavou úlohou oponenta je preštudovať vašu záverečnú prácu a nájsť v nej priestor pre vylepšenie.
Čítať viac
Plagiátorstvo
Plagiátorstvo je trestný čin. Ide o privlastnenie si cudzieho vlastníctva.
Čítať viac
Prezencia
Na označenie prítomnosti účasti študentov, napríklad na prednáškach, používame označenie prezenia.
Čítať viac
Prokrastinácia
Odkladanie povinností spojených so štúdiom alebo zamestnaním sa nazýva prokrastinácia.
Čítať viac
Prorektor
V niektorej zo špecifických oblastí vysokej školy môže rektora zastupovať prorektor.
Čítať viac
Pedel
Pedel je označenie pre osobu, ktorá je pri slávnostných príležitostiach po boku rektora či dekana.
Čítať viac
Semester
Polovica školského roka sa nazýva semester. Poznáme dva: zimný a letný.
Čítať viac
Talar
Odev dôležitých akademických hodnostárov sa nazýva talár. Používa sa pri slávnostných príležitostiach.
Čítať viac
Tempus
Tempus je program vytvorený Európskou komisiou, ktorý je zameraný na spoluprácu medzi rôznymi inštitúciami v oblasti vysokoškolského vzdelávania.
Čítať viac
Akademický trimester
Akademický trimester je časť akademického roka v tom prípade, kedy sa rok delí na tri obdobia výučby, často zakončené tromi skúškovými obdobiami.
Čítať viac
UIPŠ
UIPŠ je skratka pre Ústav informácií a prognóz školstva. Tento ústav sa zlúčil s Centrom vedecko-technických informácií Slovenskej Republiky.
Čítať viac
UTV
UTV má v akademickom svete význam Univerzita tretieho veku. Univerzity tretieho veku, ktorú máme aj na Paneurópskej vysokej škole, poskytujú starším ľuďom záujmové a rekvalifikačné štúdium.
Čítať viac
Uznávanie dokladov o vzdelaní
Uznanie dokladov o vzdelaní, ktoré boli vydané zahraničnou vysokou školou, je rovnocenné s dokladmi, ktoré vydala vysoká škola v Slovenskej republike.
Čítať viac
VEGA
Vedecká grantová agentúra (VEGA) Ministerstva školstva SR a Slovenskej akadémie vied (SAV) je vnútornou vedeckou agentúrou, respektíve vnútorným grantovým systémom pre rezort školstva a SAV.
Čítať viac
Zápočet
Zápočet je jedným z možných ukončení predmetu na vysokej škole, alebo je to jeden z predpokladov, vďaka ktorému sa študent môže vôbec prihlásiť na záverečnú skúšku.
Čítať viac
Všeobecné študijné predpoklady
Všeobecné študijné predpoklady sú predpokladané schopnosti pre štúdium na vysokej škole bez ohľadu na doterajšie získané znalosti.
Čítať viac
Voliteľný predmet
Voliteľný predmet je predmet, ktorý má na niektorých školách označenie ako predmet na úrovni C. Je to predmet, ktorý nie je súčasťou povinného bloku pre vybraný študijný odbor.
Čítať viac