Čo je to a ako funguje SEO?

Každý, kto sa aspoň trochu stretol s digitálnym marketingom, už počul o SEO. Ide o skratku anglického výrazu Search Engine Optimization, čo v preklade znamená optimalizácia pre vyhľadávače. Máme, samozrejme, na mysli internetové vyhľadávače, v našich podmienkach ide v drvivej väčšine prípadov o Google, ktorý má na mnohých trhoch v podstate monopolné postavenie. Či už študujete marketing, máte na starosti online aktivity ako manažér vo firme, alebo hľadáte nové spôsoby, ako rozvíjať vlastné podnikanie, v nasledujúcom článku sa vám v skratke pokúsime priblížiť, ktoré všetky činnosti dokážu pomôcť optimalizovať webovú stránku tak, aby sa zobrazovala v Google na popredných pozíciách.
SEO je proces optimalizácie webovej stránky s cieľom zlepšiť jej viditeľnosť vo výsledkoch organického vyhľadávania. Hlavnou úlohou SEO nie je priamo generovanie zisku, ale získavanie relevantnej organickej návštevnosti, ktorá môže viesť ku konverziám, či už ide o predaj, registráciu, kontaktovanie firmy alebo inú akciu na webe.
Zároveň platí rovnica:
- Čím lepšie pozície vo vyhľadávaní, tým viac organických návštevníkov.
- Čím relevantnejší návštevníci, tým vyššia pravdepodobnosť konverzie.
Kvalitné SEO znamená splnenie mnohých kritérií, podľa ktorých vyhľadávače, najmä Google, hodnotia relevantnosť webu a jeho umiestnenie vo výsledkoch vyhľadávania.
SEO nie je jednorazová úloha, ale nepretržitý proces optimalizácie a prispôsobovania sa vyhľadávacím algoritmom. Dlhodobá práca na SEO môže viesť k stabilným pozíciám na prvej strane výsledkov vyhľadávania, čím sa výrazne zvýši pravdepodobnosť, že si používatelia vyberú práve váš
Ako vyzerá dobre nastavené SEO v praxi?
Predstavte si, že si chcete kúpiť novú manželskú posteľ. Ak toto kľúčové slovo zadáte do Google, prvé tri výsledky vyhľadávania obsadia firmy so zaplatenou reklamou (tieto ľudia často podvedome preskakujú). Pod nimi alebo pred nimi vám môže Google tradične zobraziť ešte niekoľko produktov alebo obrázkov. Hneď za nimi sa však zobrazujú takzvané organické výsledky vyhľadávania, čiže firmy a weby, ktoré sú v danej chvíli vo vyhľadávači najlepšie optimalizované. Sú medzi nimi, samozrejme, najmä najväčší nábytkoví hráči na Slovensku, pretože ide o dôveryhodné obchody s obrovským množstvom relevantných produktov, sú na trhu celé roky, odkazujú na ne stovky až tisícky iných webov (linkbuilding), majú kvalitne spracovaný obsah (napríklad popis kategórie manželské postele), majú vysokú návštevnosť, okamžite sa načítajú, … toto všetko sú parametre, ktoré Google vyhodnocuje a na základe ktorých zostavuje poradie výsledkov. Dobrou správou je, že dostať sa medzi tieto prvé výsledky nie je vôbec nemožné. Stačí len investovať dostatok energie, času a často aj finančných prostriedkov do optimalizácie vlastného webu.
Prečo je SEO dôležité?
Dajte ruku na srdce – boli ste sa niekedy pri vyhľadávaní nejakého produktu alebo služby v Google pozrieť aj na druhej alebo tretej strane výsledkov? Nech sa hľadali akýkoľvek produkt alebo službu, ktorý ste si chceli kúpiť alebo objednať, na 90 % ste si vybrali niektorú z firiem na prvej strane výsledkov. Štatistiky ukazujú, že na prvú priečku klikne viac ako 20 % používateľov. Na piatu priečku je to len okolo 5 %. V podstate tu naozaj platí to nepísané pravidlo, že ak nie ste na prvej strane v Google, tak vás užívatelia nenájdu.
Základné rozdelenie SEO
Všetky aktivity súvisiace s optimalizáciou pre Google rozdeľujeme na dve základné kategórie: Ide o takzvané On-page SEO (technické úpravy, publikácia obsahu a ďalšie činnosti uskutočnené priamo na vašom webe) a Off-page SEO (v podstate hlavne získavanie spätných odkazov a faktory neimplementovateľné na vašom webe).
On-page SEO
Predtým, než sa vrhneme na jednotlivé parametre dobre nastavenej optimalizácie priamo na webe, je potrebné spomenúť jeden dôležitý fakt. Google neustále mení kritériá hodnotenia webov, pričom presný spôsob ich výpočtu nie je známy – samotný algoritmus pracuje so stovkami kritérií. Jednotlivé algoritmy presne nepozná žiadny marketér ani SEO špecialista. Práve preto je práca na optimalizácii nikdy nekončiaci proces – ide o neustále sa prispôsobovanie požiadavkám vyhľadávačov, či už tým verejným, alebo len tým predpokladaným. Všetky overené princípy však fungujú roky.
Funkčná stránka webu
Často zanedbávaným aspektom SEO sú práve technické faktory, ktoré vplývajú na chod celého webu. Medzi technické faktory SEO patrí rýchlosť načítania stránok, kvalitný hosting, SSL certifikát či optimalizácia obrázkov.
Obsah na webe
Najdôležitejším atribútom on-page SEO je textový obsah prítomný na webe. Tento odsek by sa dal spracovať v rozsahu celej brožúry s dĺžkou stoviek strán, a aj tak by sme v nej neobsiahli všetko, čo je dôležité vedieť pri tvorbe obsahu na webe. Pokúsime sa to však zhrnúť do niekoľkých zrozumiteľných bodov:
- Ľudia vyhľadávajú na internete kľúčové slová, obsah sa preto optimalizuje práve na tieto kľúčové slová.
- Ak predávate napríklad LEN spomínané manželské postele, aj tak potrebujete svoj web optimalizovať pre desiatky až stovky kľúčových slov: manželské postele, manzelske postele, postele 180×200, drevene manzelske postele, lacne manzelske postele, manzelske postele z masivu, moderne manzelske postele, postele 200×200, … ide len o pár príkladov slov, no každé z nich má ešte niekoľko variantov (napríklad s diakritikou a bez, s iným skloňovaním a poradím slov) či skomolenín. Všetky tieto slová by mali byť súčasťou obsahu na vašom webe v rozumnej miere (samozrejme, budete ich písať spisovne, avšak vždy sa dá nájsť spôsob, ako rozumne zakomponovať všetky). Tieto kľúčové slová zistíme pomocou takzvanej analýzy kľúčových slov.
- Vybrané kľúčové slová následne implementujeme do obsahu. Ich prítomnosť je dôležitá napríklad v samotných popisoch, ale aj v nadpisoch, metatagoch a iných častiach webu, ktoré si rozoberieme detailnejšie v ďalších kapitolách.
Analýza kľúčových slov
Na trhu je v súčasnosti obrovské množstvo nástrojov (priamo od Google ale aj od iných firiem), pomocou ktorých sa dá vytvoriť detailná analýza kľúčových slov. Jednoduchá analýza kľúčových slov by mala obsahovať aspoň niekoľko desiatok až stoviek relevantných slov. Mnohé z analýz majú tisíce výrazov. Analýza sa raz až dvakrát mesačne aktualizuje. Pri každom slove totiž potrebujeme vedieť, koľko ľudí ho mesačne vyhľadáva, ale aj na akej pozícii sa v Google zobrazuje náš web práve vtedy, keď niekto hľadá konkrétny výraz. Vďaka tomu vieme, pre ktoré slová a frázy musíme web lepšie optimalizovať.
Existujú aj ďalšie komplexnejšie typy analýz, ktoré pracujú s kľúčovými slovami. Jednou z nich je napríklad aj takzvaná Content GAP analýza, pomocou ktorej (okrem iného) zistíme, s akými kľúčovými slovami sa zobrazuje vo vyhľadávaní naša konkurencia, a ktoré z týchto slov chýbajú práve na našom webe. Práca s analýzami kľúčových slov by si opäť zaslúžila minimálne vlastnú brožúru.
Typy obsahu na webe
Samotný textový obsah sa na webe vyskytuje v podstate na každej stránke a je preto potrebné, aby bol správne optimalizovaný pre Google:
- Kľúčové slovo sa musí nachádzať v nadpisoch, v tomto prípade najmä H1, H2, ideálne aj H3. V rôznych podobách (v súvislosti s tým, aby to bolo releventné k obsahu) by sa malo nachádzať na každej podstránke.
- Kľúčové slovo sa odporúča použiť aj v Metatagoch, konkrétne Meta Title a Meta Description. Ide o ten text, ktorý vidíte priamo vo výsledkoch Google. Metatagy by mali mať aj správnu dĺžku, aby sa zobrazovali celé, no neboli príliš krátke.
- Kľúčové slovo následne používame aj v obsahu – či už ide o blogový článok o výbere produktu, kategóriu produktu alebo nejaký konkrétny produkt.
Formátovanie obsahu pre SEO
Okrem toho, že text musí obsahovať kľúčové slová, je dôležité, aby bol aj správne sformátovaný. Ide napríklad o formátovanie H2 nadpisov, v ktorých je navyše použité kľúčové slovo v základnom tvare, ale aj o takzvaný vnútorné linky, čiže hypertextové odkazy priamo v texte, ktoré medzi sebou prepájajú jednotlivé podstránky na webe. Ak napríklad v blogovom článku o výbere manželskej postele píšete o drevených manželských posteliach, práve cez tieto slová by sa malo dať prekliknúť priamo na kategóriu.
Google kladie dôraz na pravidelnú aktualizáciu obsahu, čo je kľúčový faktor SEO. Práve preto má význam pravidelná publikácia blogových článkov, ale napríklad aj vytvorenie slovníka pojmov, pridávanie nových kategórií a produktov, či dopĺňanie obsahu do starších podstránok.
Off-page SEO
V súvislosti so spomínanými odkazmi na kategórie v texte sa dostávame k druhej skupine SEO aktivít, ktoré neprebiehajú priamo na vašom webe. V tomto prípade ide takmer výlučne o takzvaný linkbuilding – teda získavanie odkazov na iných weboch, za čo Google udeľuje plusové body vášmu webu.
Jednoducho povedané, keď na iných weboch smerujú linky na váš web, či už homepage alebo konkrétne kategórie produktov, produkty, služby či články, Google vás vo výsledkoch vyhľadávania umiestni oveľa vyššie.
Linkbuilding pre SEO
Linkbuilding sa dá v súčasnosti vylepšovať pomocou niekoľkých spoľahlivých nástrojov:
- Nákup spätných odkazov na dôveryhodných a relevantných doménach je bežné no nie odporúčané riešenie. V publikovaných článkoch v rôznych médiách je možné takto získať odkazy. Čím je web, na ktorom máte odkazy, navštevovanejší a má lepší rating, tým viac bodov získa váš web.
- PR články a SEO články tvoria ďalšiu dôležitú časť spätných odkazov. Tieto články, či už ide o viditeľné PR alebo skôr o nenápadný natívny obsah na weboch s rovnakou témou, opäť prinášajú cenné body pre váš web.
- Spätné odkazy sa môžu uverejňovať aj na sociálnych sieťach.
- Najväčšiu cenu majú odkazy, ktoré sú prirodzené (teda zadarmo, napríklad o vás napíše nejaký magazín, akú inováciu ste zaviedli), ktoré sú na relevantných weboch s vyšším domain rating.
- Odkazy môžete získať aj výmenou. Má váš spolužiak obchod s parketami? Vy s webom výrobcu okien a dverí môžete napísať článok o tom, aké sú dizajnové trendy – dizajn a farba okien spolu s výberom podlahy, on zase o tom, že podlaha sa dá zladiť s vhodným výberom okien a dverí.
Technické parametre webu a SEO
Okrem On-page a Off-page SEO Google posudzuje aj takzvanú technickú stránku webu. Mimoriadne dôležité je dbať o čo najvyššie percento indexovaných stránok a umožniť Googlebotu (a ďalším botom) prehliadať váš web. Je vhodné mať prehľadnú Sitemap, čo je akási navigácia vášho webu (napríklad strom kategórií manželských by mal byť prehľadný nielen pre potenciálnych zákazníkov, ale práve aj pre Googlebot), vhodné vnútorné odkazy v dostatočnom počte a na vhodných miestach a ďalšie.
SEO je komplexný proces
Rozhodne nie pre každého. Väčšie firmy majú spravidla celé tímy ľudí v marketingovom oddelení, ktoré sa starajú výlučne o SEO. Iné firmy sa zase spoliehajú na outsourcing a zveria SEO marketingovej agentúre alebo freelancerovi. Ak chcete mať ako konateľ menšej firmy v poriadku SEO, čakajú vás stovky hodín samoštúdia alebo minimálne pravidelná konzultácia s freelancerom, ktorý sa stará o SEO viacerých firiem.
Chcete sa o SEO dozvedieť viac?
Základom každej kvalitnej optimalizácie webu pre vyhľadávače je rozsiahly audit celého webu, ktorý objaví silné aj slabé miesta a vytvorí priestor na ich nápravu. Celá problematika SEO optimalizácie je aj jednou z primárnych tém počas štúdia na Fakulte masmédií Paneurópskej vysokej školy. Prihláste sa napríklad na odbor Mediálna komunikácia, pošlite si online prihlášku a získajte všetky teoretické aj praktické zručnosti na to, aby sa z vás mohol stať nielen SEO špecialista, ale aj skutočne univerzálny marketingový mág.
<<< Späť