Čo je to neuromarketing a ako sa využíva v praxi?

Neuromarketing je moderná a stále celkom nepreskúmaná oblasť reklamných aktivít, ktorá využíva poznatky z neurovedy pre tvorbu marketingových stratégií. Mnohé naše nákupné rozhodnutia sú ovplyvnené neustále prebiehajúcimi procesmi v našom mozgu. Neuromarketing identifikuje tieto skryté mechanizmy a využíva ich na vytváranie efektívnejších reklamných stratégií.
Neurozobrazovacie techniky a ich použitie v marketingu
Nevedomé duševné procesy majú veľký vplyv na uvažovanie ľudí. Medzi najnovšie techniky merania marketingových podnetov patria , ktoré neinvazívnymi prostriedkami vytvárajú obraz mozgu skúmanej osoby. Ak sa tieto metódy používajú v marketingu na pochopenie správania spotrebiteľov vo vzťahu k trhom a komerčnému obchodu, nazývajú sa neuromarketingové techniky. (A Review of Studies on Neuromarketing: Practical Results, Techniques, Contributions and Limitations, 2014)
Definícia neuromarketingu
Tradičný pojem marketing možno definovať ako činnosť, ktorá sa snaží spojiť výrobky a ľudí prostredníctvom pochopenia a analýzy ľudského správania, ktoré je relevantné pre obchodný trh. Pri posudzovaní vývoja od marketingu k neuromarketingu je kľúčovou otázkou spôsob získavania informácií o želaniach a preferenciách spotrebiteľov.
Neuroveda, neuroekonómia a neuromarketing
V rámci neurooblasti rozlišujeme tri pojmy, a to neuroveda, neuroekonómia a neuromarketing. Neuromarketing možno považovať za podoblasť neuroekonómie, a tým aj neurovied, ktorá sa zaoberá problémami relevantnými pre marketing využívaním metód výskumu mozgu v manažérskej praxi. Inak povedané, neuromarketing je aplikácia neurovedeckých metód na analýzu a pochopenie ľudského správania vo vzťahu k trhom a marketingovým výmenám. Definícia Calverta a Brammera (2012) poukazuje aj na meranie nevedomých reakcií mozgu, ktoré možno pozorovať len pomocou neuromarketingových techník. (The Potential of Neuromarketing as a Marketing Tool, 2013)
Techniky neuromarketingu
Za neuromarketingové techniky môžeme považovať rôzne techniky od fyziologických aspektov, ako je potenie, elektrická vodivosť kože, hormonálne a neurotransmiterové zmeny, pohyb a rozšírenie zreničiek, pohyby svalov tela aj tváre, až po pochopenie komplexných kognitívnych aspektov, ako je funkčná aktivita špecifických oblastí mozgu pomocou analýzy rôznych markerov, ako sú elektrické vlny, metabolizmus mozgu a jeho prietok krvi. Spomedzi všetkých techník, nových aj starých, najväčšiu pozornosť vzbudili techniky, ktoré využívali zobrazovanie mozgu, a výsledky týchto štúdií mali veľký vplyv v akademickej aj podnikateľskej sfére. Jedna z prvých štúdií, ktorá preukázala tento potenciál, sa uskutočnila na Harvarde koncom 90. rokov 20. storočia s použitím pomerne invazívneho zariadenia s názvom . Ďalší dôležitý projekt využíval , ktorá tiež púta značnú pozornosť. Hoci je to nákladné, ide o neinvazívne zariadenie.
V súčasnosti sa využívajú najmä tieto techniky neuromarketingu: (A Review of Studies on Neuromarketing: Practical Results, Techniques, Contributions and Limitations, 2014)
- Funkčná magnetická rezonancia (fMRI),
- Elektroencefalografia (EEG),
- Pozitrónová emisná tomografia (PET),
- Magnetoencefalografia (MEG),
- Pozorovanie očí,
- Rozpoznávanie tváre (alebo elektromyografia),
- Kardiovaskulárne parametre (srdcová frekvencia, krvný tlak), a
- Galvanická kožná reakcia.
Neurovedecký výskum a marketing
Neuroekonómia, ktorá sa skladá z kognitívnej neurovedy, počítačovej neurovedy, psychológie a ekonómie vysvetľuje, ako sa ľudia rozhodujú spracovaním viacerých alternatív s cieľom vybrať optimálny postup. Vedci spojili odlišné oblasti s využitím najnovších pokrokov v oblasti zobrazovania mozgu a genetiky, aby určili biologický základ ľudského správania. Pochopenie marketérov o tom, ako mozgové procesy, ktoré pomáhajú spotrebiteľom prijímať ekonomicky relevantné rozhodnutia, je novou disciplínou neuromarketingu. Ten je odvetvím neurovedeckého výskumu. (Neuroeconomics and Neuromarketing, 2015)
Chcete sa o neuromarketingu dozvedieť viac?
Neváhajte a pošlite si online prihlášku na bakalárske alebo magisterské štúdium na Fakultu masmédií Paneurópskej vysokej školy. V ponuke odboru Mediálne a komunikačné štúdia máme dva atraktívne študijné programy, a to Dizajn médií a Mediálnu komunikáciu. Počas štúdia sa stretnete nielen s množstvom zaujímavých tém, medzi ktoré patrí napríklad aj predmetný neuromarketing, získate hlavne množstvo praktických zručností potrebných pre prácu alebo podnikaniu v marketingu v súlade s neustále sa vyvíjajúcimi trendmi.
Použité zdroje
- A Review of Studies on Neuromarketing: Practical Results, Techniques, Contributions and Limitations, 2014. Vitor Costa Rozan Fortunato. [online]. [cit. 2023-28-11]. Dostupné na: <https://d1wqtxts1xzle7.cloudfront.net/87629174/29a7bf9e1a91b41582d3e5e5cd4753ca93f8-libre.pdf?1655436592=&response-content-disposition=inline%3B+filename%3DA_Review_of_Studies_on_Neuromarketing_Pr.pdf&Expires=1701598437&Signature=JJWTs2zWnBmtHsviU-x7qrPH9TUC4M7IbD8dFcpmlOODkt3oPAKqNDg1sYHHD12OiGCswPsqEVGlKLScXgPxcvP8CUGtCXQnxc9Eu7xG-DkTrVHrQt-UjHifLCJtebReGIdd5TigLR3gzVtja1Lp1I2GCAeJKIHWXnDk5RjbMGebcEbTcqFbNUhpbTpDhSfQe5UqSfg5PIUk~tovkrK7A7Zj0jVRqVymFfK6c0Zj3znz5E-r2omepwqFSfBYCXKEZfXOIpqRmFGJZ7rzdGmIqO0zqeSsuI2U53F07D9Mhu9M3wnmG3SQEre3v~5UVQCI4~I-PKTNeBEEeB0HaD-fVw__&Key-Pair-Id=APKAJLOHF5GGSLRBV4ZA>
- Neuroeconomics and Neuromarketing., 2015.Cynthia Meckl-Sloan. [online]. [cit. 2023-30-11]. Dostupné na: <http://ijbmer.com/docs/volumes/vol6issue2/ijbmer2015060201.pdf>
- The Potential of Neuromarketing as a Marketing Tool, 2013. Vivian Alexandra Toth. [online]. [cit. 2023-29-11]. Dostupné na: <http://essay.utwente.nl/65342/1/Roth_BA_MB.pdf>