Sú investície do ETF fondov skutočne tak stabilné?
ETF fondy sú aj na Slovensku čoraz populárnejšie a tvoria skvelú alternatívu voči podielovým fondom, termínovaným vkladom, investíciám do kryptomien a ďalším spôsobom zhodnocovania finančného kapitálu. Ich popularita rastie najmä preto, že sľubujú pomerne vysokú stabilitu v porovnaní napríklad s podielovými fondmi pri zachovaní vysokého percenta výnosu. Je to ale skutočne tak?
Pochopenie fondov obchodovaných na burze (ETF)
ETF je súbor aktív, zvyčajne akcií, dlhopisov alebo ich kombinácie. ETF môže držať desiatky, niekedy stovky akcií. Vlastníctvom jedinej akcie ETF má teda investor nepriamy podiel na všetkých akciách (alebo iných aktívach), ktoré fond vlastní. Je to skvelý (a často lacný) spôsob nákupu zásob. ETF zvyčajne investujú do akcií so špecifickou oblasťou zamerania, ako sú spoločnosti s veľkou kapitalizáciou, hodnotové akcie, spoločnosti vyplácajúce dividendy alebo spoločnosti v konkrétnom odvetví, ako sú finančné spoločnosti. Existujú špecializované ETF, ktoré vám môžu poskytnúť vyššie výnosy. Väčšina ETF je spravovaná pasívne, čo znamená, že sledujú špecifický index aktív, ako napríklad S&P 500, ktorý združuje stovky najväčších amerických spoločností. ETF mení svoje držby iba vtedy, keď podkladový index zmení svoje zloženie. ETF majú širokú škálu podielov a ponúkajú výhody diverzifikácie vrátane nižšieho rizika a volatility, čo často robí fond bezpečnejším na vlastnenie v porovnaní s individuálnymi akciami. (Bankrate, 2023)
Výhody a nevýhody ETF fondov
ETF majú nižšie priemerovanie nákladov. Investorom stačí uskutočniť jednu nákupnú transakciu a jednu predajnú transakciu, a keďže investori uskutočnia len malý počet transakcií, provízie makléra sú nižšie. Sprostredkovatelia zvyčajne účtujú províziu za každý obchod. Niektorí brokeri dokonca ponúkajú obchodovanie s niektorými nízkonákladovými ETF bez provízie, čím ďalej znižujú náklady pre investorov. Pomer nákladov ETF sú náklady na prevádzku a správu fondu. ETF vo všeobecnosti stoja menej, pretože sledujú index. Napríklad, ak ETF sleduje S&P 500, môže obsahovať všetkých 500 akcií S&P, čo z neho robí menej časovo náročný pasívne spravovaný fond. Nie všetky ETF však pasívne sledujú index, a preto môžu mať vyššie pomery nákladov. (Investopedia, 2023)
Pozitíva ETF fondov:
- prístup k mnohým akciám v rôznych odvetviach
- nízke nákladové pomery a menej sprostredkovateľských provízií
- riadenie rizika prostredníctvom diverzifikácie
- existujú ETF, ktoré sa zameriavajú na cielené odvetvia
Negatíva ETF fondov:
- aktívne spravované ETF majú vyššie poplatky
- ETF zamerané na jedno odvetvie obmedzujú diverzifikáciu
- nedostatok likvidity bráni transakciám
Čo hľadať pri ETF fondoch
Po financovaní svojho účtu môžete vyhľadávať ETF a nakupovať a predávať rovnakým spôsobom, ako akcie. Jedným z najlepších spôsobov, ako zúžiť možnosti ETF, je využiť nástroj na skríning ETF. Mnoho brokerov ponúka tieto nástroje ako spôsob, pomocou ktorého môžete triediť tisíce ponúk ETF. ETF môžete zvyčajne vyhľadávať podľa niektorých z nasledujúcich kritérií:
- Objem: objem obchodov za určité časové obdobie vám umožňuje porovnať popularitu rôznych fondov; čím vyšší je objem obchodovania, tým ľahšie môže byť obchodovanie s týmto fondom.
- Výdavky: čím nižší je pomer výdavkov, tým menšia je vaša investícia, ktorá je venovaná administratívnym nákladom. Aj keď môže byť lákavé vždy hľadať fondy s najnižšími pomermi nákladov, niekedy drahšie fondy (napríklad aktívne spravované ETF) majú dostatočne silný výkon, ktorý viac než kompenzuje vyššie poplatky.
- Výkonnosť: aj keď výkonnosť v minulosti nie je ukazovateľom budúcich výnosov, je to napriek tomu bežná metrika na porovnávanie ETF.
- Podiely: portfólia rôznych fondov sa často zohľadňujú aj v nástrojoch na kontrolu, čo zákazníkom umožňuje porovnávať rôzne podiely každej možnej investície do ETF.
- Provízie: mnohé ETF sú bez provízie, čo znamená, že s nimi možno obchodovať bez akýchkoľvek poplatkov za dokončenie obchodu. Oplatí sa však skontrolovať, či nejde o potenciálneho obchodníka. (Investopedia, 2023)
Sú ETF fondy naozaj také stabilné?
Ako je to teda so stabilitou ETF fondov? Sú skutočne najstabilnejším spôsobom, ako investovať svoje peniaze? Odpoveď je jednoznačne nie. ETF fondy ponúkajú relatívne vysoký výnos, napríklad v porovnaní s termínovaným vkladom (výnos je porovnateľný s výnosom z podielových fondov), avšak existuje pri nich rovnako aj riziko prepadu. Ak sa chcete sami presvedčiť, ako sa darilo niektorým ETF fondom, prezrite si históriu ich výkonu za posledné roky a uvidíte, že aj ETF fondy podliehajú obdobiam rastu, ale aj obdobiam poklesu. Preto je mimoriadne dôležité diverzifikovať svoje investície (ETF, podielové fondy, termínovaný vklad, nehnuteľnosť, kryptomeny). V prípade, že niektorá z vašich investícií stratí hodnotu alebo o ňu dokonca úplne prídete, stále budete mať dostatok aktív v iných segmentoch, ktoré môžu byť stabilnejšie alebo ich otrasy na finančnom trhu nezasiahnu vôbec. Rovnako dôležité je investovať dlhodobo. Väčšina takýchto fondov má v dlhodobom horizonte tendenciu rásť, čo postupne prekryje aj občasné krátkodobé poklesy.
Chcete sa o ETF fondoch a investovaní dozvedieť viac?
Ak vás téma investovania zaujala a chcete sa o ETF fondoch a ďalších investíciách dozvedieť viac, prihláste sa na bakalárske štúdium na Fakulte ekonómie a podnikania. Vedieť dobre zhodnotiť nástrahy investovania je neodmysliteľnou zručnosťou každého dobrého ekonóma. Neváhajte a pošlite si online prihlášku na štúdium ešte dnes.
Zdroje :
https://www.bankrate.com/investing/stocks-vs-etfs/
https://www.investopedia.com/articles/mutualfund/07/etf_downside.asp
https://www.investopedia.com/terms/e/etf.asp
<<< Späť