Moduly
Modul 1. Všímavosť.
1.1 Všímavosť. 3-minútová prestávka (~ 3 min.) (Mindfulness. The 3-minute pause)
Toto krátke cvičenie vám pomôže rýchlo obnoviť pozornosť a energiu a zároveň efektívne prepínať medzi rôznymi aktivitami. Vyžaduje však vnútornú prípravu – zručnosť ovládať vlastnú pozornosť. Niektorým z vás sa môže zdať toto cvičenie príliš rýchle, niektorým môže časovo vyhovovať.
Toto cvičenie má jasnú štruktúru, je krátke a môže byť nápomocné v situáciách, v ktorých mate málo času, ale potrebujete obnoviť svoju energiu a presmerovať pozornosť účinne z jednej aktivity na druhú. Inštrukcie vás budú sprevádzať – najprv na preskenovanie/nacítenie sa na vlastné telo a telesné pocity, potom – na krátke zameranie pozornosti na rytmus vlastného dychu, a na záver – na rozšírenie pozornosti a precítenie vlastného tela. Ak sa cítite pohodlne a bezpečne tam kde sa práve nachádzate, zatvorte oči.
Inštrukcie
- Zhlboka sa nadýchnite, vydýchnite a uvoľnite sa
- Akoby ste skenovali svoje telo, presúvajte svoju pozornosť smerom nadol, od temena hlavy… cez telo … až nadol k nohám …ak spozorujete nejaké napätie, pokúste sa uvoľniť. Pozorujte ako sa cítite na emocionálnej rovine… (1 min)
- Teraz zamerajte pozornosť na miesto vášho tela, v ktorom vnímate najlepšie svoj dych – brucho, hrudník alebo nosné dierky …. Pomaly a pokojne udržiavajte svoju pozornosť na nádychu – výdychu (1 min)
- Potom rozšírte pozornosť a precíťte svoje telo celé naraz ako jednu jedinú bunku …., rozšírte svoj fokus okolo seba a počúvajte zvuky z okolia (1 min)
- Zhlboka sa nadýchnite, vnímajte váhu vlastného tela, jemne sa pohýbte a otvorte oči
1.2 Všímavosť. 2-minútová dovolenka (The two-minute vacation)
Toto vizualizačné cvičenie využíva silu predstavivosti, prostredníctvom ktorej sa vrátite k príjemným spomienkam a použijete ich ako zdroj pre každodenný život. Počas cesty svojou predstavivosťou sa vrátite späť k skutočnej, alebo vysnívanej dovolenke a zažijete ju prostredníctvom všetkých svojich zmyslov. Pritom si oddýchnete a obnovíte sily.
V tomto cvičení použijeme predstavivosť na vybavenie si príjemnej spomienky a vrátime sa k nej. Schopnosť našej mysle nám môže priniesť príjemné aj nepríjemné momenty v závislosti od toho čo si predstavujeme. V tomto cvičení vás pozývam na imaginárny výlet na skutočné, alebo vysnívané dovolenkové miesto, kde si môžete oddýchnuť a načerpať energiu. Nájdite si čo najpohodlnejšie miesto, aby vaše telo mohlo relaxovať a mohli ste zatvoriť oči. Toto cvičenie bude trvať približne 7 minút, doprajte si čas pri každej inštrukcii.
Inštrukcie
- Nájdite si pohodlné miesto na sedenie alebo ležanie a pohodlne sa naň uložte
- Nadýchnite sa, vydýchnite a uvoľnite váhu svojho tela tak, aby ste spočinuli na ploche, na ktorej sedíte alebo ležíte celým telom
- Nechajte svoju predstavivosť nech vás prenesie na miesto najlepšej dovolenky – skutočnej, alebo vysnívanej
- A už ste skutočne tam – pozorujete toto miesto – čo vidíte … farby …svetlá … predmety
- Počúvate zvuky charakteristické pre toto miesto
- Nadýchnete sa a vnímate vône charakteristické pre toto miesto a možno aj chute na svojom jazyku
- Dovolíte slnečnému teplu prehriať vaše telo tak, aby ste sa cítili príjemne
- Nadýchnete sa tepla a svetla a dovolíte si uvoľniť sa – vnímate pocity vo svojom tele, ktoré vám prináša toto príjemné prostredie…
- Vo svojom predstavivosti sa môžete do tohto prostredia kedykoľvek vrátiť … Vnímate pocity vo svojom tele, jemne a pohýbete, otvoríte oči a ponaťahujte sa.
Modul 2: Stres manažment
2.1 Stres manažment: diafragmatické dýchanie (Stress management. Diaphragmatic breathing)
Keď sme v strese máme tendenciu dýchať rýchlejšie a plytšie, aby sme do krvi dostali viac kyslíka. Dôsledkom je nielen bolesť hlavy, ale aj narušenie prirodzenej rovnováhy plynov v tele (konkrétne kyslíka a oxidu uhličitého) čo následne umocňuje pocity úzkosti.
Počas diafragmatického dýchania sa brušná dutina rozpína a sťahuje tak, že sa nádych prehlbuje a výdych predlžuje. Touto zmenou rytmu dýchania dostáva mozog signál, “všetko je v poriadku, môžeš relaxovať.”
Inštrukcie
- Pohodlne sa usaďte na stoličku, alebo si ľahnite na zem
- Položte jednu roku na hrudník, druhú na brucho kúsok pod hrudný kôš
- Počítajte od jedna do päť (1-2-3-4-5), pritom sa pomaly nadýchnite cez nos tak, aby sa brucho nafúklo (ruka položená na bruchu sa zdvíha) zatiaľ čo ruka položená na hrudníku sa nehýbe ….,
- Zadržte dych na pár sekúnd (môžete počítať od 1 do 6) a potom veľmi pomaly vydýchnite cez ústa, počítajte od 1 do 6 (1-2-3-4-5-6) alebo aj dlhšie, brucho pritom klesá. Ruka položená na bruchu taktiež prirodzene klesá.
- Zopakujte toto cvičenia 8-10 krát.
2.2 Stres manažment. Napínanie a uvoľňovanie tela (Stress management. Straining and relaxing the body (1 – 2 min.)
Toto cvičenie môžete použiť v situáciách keď ste ohromení stresom, ale musíte pokračovať v danej aktivite, napr. tesne pred dôležitým stretnutím, alebo náročnou hodinou. Keď cítime, že naše telo je v napätí, pomáha najprv svaly napnúť a potom uvoľniť, pretože týmto striedaním intenzity napätia dochádza k intenzívnej relaxácii. Napríklad, ak cítite napätie v ramenách, zdvihnite ich, napnite ešte viac a potom uvoľnite.
Počas tohto cvičenie nie je potrebné zadržiavať dych, dýchajte plynule aj počas momentov napätia.
Inštrukcie
- Napnite celé telo, začnite na chodidlách a pokračujte hore smerom k hlave. Vytvorte také napätie, ktoré skutočne cítite, ale zároveň buďte k sebe láskaví, aby ste nedostali kŕč
- Začnite na chodidlách a pokračujte smerom nahor. Napnite prsty na nohách, potom chodidlá, členky, predkolenia … Precíťte napätie ako vlnu, ktorá stúpa vaším telom…. Napnite stehná, sedacie svaly, brucho, hrudník, chrbát, zatnite päste, napnite ruky až k ramenách, krk, tvár, hlavu, … Udržte toto napätie pár sekúnd … a potom uvoľnite celé telo.
- Ak potrebujete, zatraste rukami a ramenami, vytraste to seba napätie, uvoľníte tak telo ešte intenzívnejšie .
- Ak potrebujete, tento postup môžete zopakovať ešte raz alebo dvakrát..
2.3 Manažment stresu
2.4 Návrh na riešenie náročných situácií
Modul 3. Psychoemocionálny well-being
3.1 Psychoemocionálny well-being. Radosť. Smiech zo srdca. (Psycho-emotional Well-Being. Joy .Laughing your heart out (5 – 7 min)
Náš emocionálny well-being je rovnako dôležitý ako fyzické zdravie. Môžeme ovplyvniť ako sa cítime, podporiť pozitívne emócie, zvládnuť stres a burnout aspoň na rovine prevencie. Môžeme sa rozhodnúť robiť niečo pri čom sa usmievame, alebo smejeme. Smiech pomáha cítiť sa lepšie.
Inštrukcie
- Sadnite si, alebo stojte, položte si dlane na nohy, zahrejte ich trochu a potom postupne dvíhajte roky hore a pritom vydávajte zvuk “A-A-A” (približne 10 sek.)
- Keď budú ruky na najvyššom bode, začnite vydávať zvuky “ha-ha-ha-ha-ha” a pokúste sa imitovať (smiať) svojím hlasom tak ako by to bol smiech zo srdca. Ak smiech neprichádza, naďalej nahlas a intenzívne vyslovujte “ha-ha-ha-ha-ha” – opakujte cvičenie 10 krát.
Potom opakujte rovnaký postup so zvukmi “O”, “I” a “E”, 10 krát každý zvuk.
3.2 Psychoemocionálny well-being. Radosť. Smiech šťastného okamihu. (Psychoemotional Well-Being. Joy. The laughter of a happy moment (7 min)
Smiech nám často pomáha odosobniť sa od problému, zabudnúť na náročné momenty, prepnúť na niečo príjemné. Pomáha nám vidieť veci v lepšom svetle, akoby vystúpiť z temna, v ktorom sa často nachádzame v ťažkých časoch. Prináša nám možnosti pozrieť sa na situáciu z inej perspektívy. Ako vieme, myšlienky, emócie a správanie spolu súvisia. Spomienky na šťastné chvíle, v ktorých sme sa cítili dobre a radostne nám môžu pomôcť zlepšiť naše emocionálne naladenie a taktiež zmeniť naše správanie.
Inštrukcie
- Spomeňte si na moment, alebo situáciu zo svojho života, kedy ste sa cítili šťastní, milovaní, boli ste v dobrej spoločnosti, smiali ste sa s niekým.
- Zostaňte s touto spomienkou na niekoľko momentov tak, aby ste sa s ňou spojili.
- Spomínajte ako ste sa vtedy usmievali, alebo smiali, ak je pre vás jednoduchšie mať pritom zatvorené oči, pokračujte takto
- Začnite sa usmievať, alebo smiať ako ste robili vtedy.
- Napojenie na spomienku, alebo situáciu vám môže trvať 1- 1.5 minúty
Na konci tohto cvičenia si predstavte škálu od 1 do 10 – ohodnoťte ako sa cítite.
Modul 4. Pozitívne myslenie
Modul 5. Kroky k reziliencii
Tabuľka 1. Kroky k reziliencii.
KROKY | POPIS |
KROK 1
|
Popis situácie (aspoň 1 vetou):
Môj vnútorný pesimista hovorí…. (aspoň 3 negatívne myšlienky)
|
KROK 2 Zamrznutie myšlienok
|
Najsilnejšia negatívna myšlienky je …
(napíšte alebo skopírujte z kroku 1) |
STEP 3
Ľadovec
|
Naposledy som mal túto myšlienku keď…
Podobné slová často hovoril …
Ovplyvnilo to moje myšlienky, pocity a voľby týmto spôsobom: …
|
STEP 4
Relaxácia
|
Relaxujem tak, že napr. … idem na prechádzku,… ľahnem si, spravím si dychové cvičenie… atď. |
STEP 5
Hodnoty
|
V živote je pre mňa dôležité…
Dôverujem …
Mojou vnútornou oporou je …
Moje najdôležitejšie hodnoty sú… (vyberte si z tabuľky 2).
Z pohľadu tejto hodnoty moja náročná situácia vyzerá nasledovne : …
Je dôležité….., potom sa môžem rozhodnúť takto: …
|
STEP 6
Scenáre
|
1. Pesimistický scenár
…………………………… …………………………… 2.Optimistický scenár …………………………… ……………………………
3. Kombinácia pesimistického a optimistického scenára. …………………………… ……………………………
|
STEP 7
Čo sa zmenilo? |
Pochopil som, že v tejto situácii je najdôležitejšie …
Dôsledkom tohto cvičenia, …………. sa zmenili moje pocity a názory, avšak ………….. sa nezmenilo.
Najvýznamnejším bol …. krok.5., pretože …
Budem sa správať takto ….. |
Tabuľka 2. Zoznam hodnôt.
Život
Dynamika Ekológia Zdravie Prirodzenosť Príroda Bezpečie Vitalita Zmeny Rozvoj Vášeň Sila Citlivosť Sexualita Stabilita Energia
|
Vplyv
Výzva Súťaž Odvaha Rozhodnosť Demokracia Rovnosť Sláva Sloboda Nezávislosť Legálnosť Lojalita Súkromie Reputácia Zodpovednosť Sebaúcta Sebavyjadrenie Status Úspech Víťazstvo
|
Pravda
Zvedavosť Vzdelanie Experimentovanie Odbornosť Inteligencia Poznanie Učenie Múdrosť Uvedomenie Objav Osveta Individuálny rast Záhada Otvorenosť Filozofovanie
|
Výkonnosť
Dosahovanie cieľov Kompetencia Kreativita Rozvoj Ekonomické bezpečie Jedinečnosť Štedrosť Rast Zlepšenie Manažment Majstrovstvo Plánovanie Prosperita Odhodlanosť Kvalita Úspech Majetok |
Humánnosť
Akceptácia Súcit Kooperácia Etika Náklonnosť Altruizmus Priateľstvo Pomoc druhému Čestnosť Spravodlivosť Morálka Spojenie Povzbudenie Angažovanosť Dobrota Láska Participácia Mier Osobná opora Vzťah Sympatie Neha
|
Jednota
Začlenenosť Komunita Viera Integrita Náboženstvo Služba Spiritualita Krajina Dôvernosť Fascinácia Zmysluplnosť Pokoj Vážnosť Transcendencia Poslanie |
Harmónia
Dobrodružstvo Umenie Rovnováha Krása Výnimočnosť Diverzita Elegancia Nadšenie Zábava Šťastie Potešenie Dovŕšenie Dizajn Pobavenie Dobré pocity Vrelosť Hra Výnimočnosť Humor Predstavivosť Individualita Inšpirácia Originalita Vášeň Hravosť Čistota Senzualita |